Światło dzienne ujrzała nowa, poprawiona edycja książki Thomasa Gordona „Wychowanie bez porażek czyli Trening Skutecznego Rodzica”, wydana nakładem Instytutu Wydawniczego PAX.
„Wychowanie bez porażek” to światowy bestseller, w którym autor proponuje skuteczną metodę rozwiązywania konfliktów nie tylko między rodzicami a dziećmi, ale także w innych środowiskach i sytuacjach kryzysowych. Autor uświadamia, jakie skutki niosą ze sobą postawy jednostronnej dominacji i proponuje własną metodę „bez przegranych”. Wbrew pozorom metoda, która polega na wspólnym poszukiwaniu obustronnie korzystnych rozwiązań, wcale nie musi kojarzyć się z kompromisem.
Autor książki, Thomas Gordon (1918-2002), to amerykański psycholog i psychoterapeuta, autor bestsellerowych poradników dla rodziców, nauczycieli, wychowawców, animatorów kształcenia dorosłych, liderów i menadżerów. W swoich książkach prezentuje koncepcję stosunków międzyludzkich bez zwycięzców i bez pokonanych. W swoim życiu zawodowym był konsultantem i doradcą Białego Domu ds. rodziny. Był także trzykrotnie nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. Jego książki ukazały się na niemal całym świecie i zostały przetłumaczone na 30 języków.
Przekładu książki na język polski dokonała Marta Szafrańska-Brandt, która zaktualizowała dotychczasowe tłumaczenie, uwspółcześniając szereg zapisów oraz ujednolicając definicje i terminy. Zmiany, oprócz sfery merytoryki, dotyczą również nowej korekty językowej tekstu, dzięki czemu czytelnik otrzymuje gruntownie zaktualizowaną i poprawioną książkę.
Integralną częścią omawianej pozycji jest "Słowo do polskiego czytelnika od autoryzowanych reprezentantów Gordon Training International (GTI) w Polsce". Jedną z takich osób jest pani Violetta Kruczkowska, która wraz z mężem Piotrem, w ramach działalności Polskiego Centrum Edukacji Gordona w Puławach, zajmuje się rozpowszechnianiem wspomnianej wyżej metody w naszym kraju. W niedawnym wywiadzie opublikowanym w kwartalniku Civitas Christiana i na portalu e-civitas.pl tak opisywała metodę Gordona i prowadzoną działalność w Polsce:
To metoda bez zwycięzców i pokonanych. Polega ona na takim podejściu do rozwiązywania konfliktu, które pozwala zachować wzajemny szacunek, dbając o prostą, szczerą i autentyczną komunikację, bez manipulacji i fałszu, w sposób, który nie rani, a wzmacnia relacje. Opiera się na przekonaniu, że aby dobrze rozwiązać konflikt, powinno się zadbać o zaspokojenie potrzeb obu stron. Należy go przekształcić w doświadczenie konstruktywne dla relacji, będące okazją do lepszego wzajemnego poznania się. Ważne jest zwrócenie uwagi na to, jak ze sobą rozmawiamy. Na kursach nauczamy takiego sposobu porozumiewania się, który sprzyja uniknięciu błędów komunikacyjnych. Kładziemy nacisk na rozwój umiejętności aktywnego słuchania, pozwalającego naprawdę usłyszeć rozmówcę; uczymy dialogu, w którym nikt nie czuje się oceniony czy niezrozumiany, co sprzyja szczeremu wyrażaniu siebie. Dzięki zastosowaniu metody Gordona, komunikacja staje się świadoma, zmienia się postrzeganie relacji międzyludzkich, co znacząco wpływa na ich klimat.
Czytaj więcej: https://e-civitas.pl/pl/spoleczenstwo/wychowanie-bez-porazek-iluzja-czy-realny-cel-do-osiagniecia
/ab