O KNS w Lublinie

2022/11/18
IMG 5930

Za nami kolejne owocne szkolenie poruszające tematykę KNS, które odbyło się pod hasłem: „Nikt nie jest samotną wyspą - Katolicka Nauka Społeczna w teorii i praktyce”.

W dniu 15 listopada br. spotkaliśmy się z Uczestnikami szkolenia w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” - Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego w Lublinie. Na nasze zaproszenie odpowiedzieli przedstawiciele NGO, katecheci, nauczyciele, samorządowcy, przedsiębiorcy, przedstawiciele mediów oraz działacze społeczni.

Jako pierwszy wystąpił ks. dr Marek Wódka, wyjaśniając w temacie „Katolicka nauka społeczna a społeczny wymiar wiary” historię kształtowania się pojęcia oraz samej dziedziny naukowej, wskazując na jej szczególne wartości w postrzeganiu społeczeństwa, drugiego człowieka. Ks. dr Marek Wódka wskazał też czołowe postaci, które wpłynęły na pojawienie się KNS jako nauki, ale również jej proces formowania się na przestrzeni dekad.

Na to, że zdecydowanie potrzeba kierować się w codzienności wartościowymi zasadami, wskazał Jan Juszczak w swojej prezentacji „Mam swoje zasady – źródła i wartości katolickiej nauki społecznej”. Jednym z wielu wniosków, które mogli wyciągnąć Uczestnicy, jest fakt pełnej stosowności wskazań Katolickiej Nauki Społecznej w drodze do budowania moralności, szacunku i godności ludzkiej.

Zastosowanie KNS w praktyce zaprezentowane zostało w drugiej części spotkania w postaci prezentacji, realizowanych zasad: dobra wspólnego, pomocniczości oraz solidarności. Czym jest dobro wspólne w rozumieniu KNS i jakże bliskie jest w naszej świadomości, wykazał Marcin Sułek. Zaangażował uczestników do czynnego i aktywnego udziału poprzez wskazanie na czym, według nich polega realizacja zasady „dobra wspólnego”. Odpowiedzi wskazały, że zarówno szerokie spektrum treści zawartych w nauce KNS stanowi dowód na poczucie sprawiedliwości głęboko zakorzenione w ludzkich pragnieniach. Do takich, z pewnością, należy chęć niesienia pomocy oraz funkcjonowanie w społeczeństwie, z ludźmi, co jest nierozerwalną zakodowaną w nas częścią życia. To zagadnienie rozwinął i uzasadnił w swoim wystąpieniu Kamil Sulej wyjaśniając zasadę pomocniczości w działaniu i codzienności, jednocześnie wskazując konkretne przykłady. Niezwykle istotnym jest, co podkreślał Kamil Sulej, mądre niesienie pomocy oraz wsparcie ze stosownym i prawidłowym rozeznaniem potrzeb oraz wolności, motywacji oraz kompetencji każdego człowieka. Szkolenie podsumowane zostało przesłaniem zasady solidarności, którą zaprezentował Tomasz Kamiński.  Odwołując się do znaczenia zasady w samej nauce KNS pokazał jej obecność, stosowanie w codzienności, ale też i ważnych wydarzeniach bieżących oraz wspólnocie, która wzmacnia społeczeństwo „idące” razem w słusznym i szczytnym celu.  m.in. na przykładnie ruchu Solidarności.

Spotkanie nie zakończyło się wraz z oklaskami dla ostatniego z naszych gości, bowiem, co jest budujące i wpływające na budowanie relacji, rozmowy trwały dalej. Pytania, refleksje, podsumowania oraz rozwinięcie poszczególnych zagadnień ze szkolenia, były kontynuowane jako luźne rozmowy w sprzyjającym ku temu Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego.

Organizatorami byli: Fundacja Civitas Christiana oraz Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” - Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego.

Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja Niepodległość po Polsku.

/mdk

Magdalena Szymaszek Naumiuk kwadrat

Magdalena Szymaszek-Naumiuk

Koordynator projektu Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego w Lublinie, dziennikarz radiowy, członek Lubelskiego Stowarzyszenia Pamięci Zesłańców Sybiru.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#szkolenia KNS #ks. dr Marek Wódka #Marcin Sułek #Kamil Sulej #Tomasz Kamiński #Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego #Fundacja Civitas Christiana
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej