O kobietach „niepodległych duchem” podczas XVI Święta u Najpiękniejszej z Niewiast na Jasnej Górze

2023/03/14
DSC 7088 v2
Fot. Biuro Prasowe @Jasna Góra News

O tym, że kobiety są duszą Ojczyzny, Kościoła i świata a ich wrażliwość, odwaga i siła nadzieją na lepsze jutro podkreślono na Jasnej Górze podczas  XVI Święta Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast. Spotkanie było hołdem dla kobiet „niepodległych duchem”, tych, które 160 lat temu w Powstaniu Styczniowym walczyły o wolność, i tych, które teraz stawiają czoła okrutnej wojnie na Ukrainie.

Po polsku i po ukraińsku wypowiedziany został Akt Zawierzenia Maryi wszystkich kobiet, a zwłaszcza tych, które dziś doświadczają okrucieństwa wojny, trwogi i lęku o życie najbliższych. W modlitwie uczestniczyły Ukrainki, które znalazły schronienie pod jasnogórskim dachem a także z Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Częstochowie.

Przypomniano o wielkiej roli kobiet w Powstaniu Styczniowym. W tym roku mija 160. rocznica wybuchu tego wielkiego narodowego zrywu. W walce z rosyjskim zaborcą szczególne znaczenie miała postawa polskich żon, matek, dziewczyn. Ich zaangażowanie było ogromne i to we wszystkich obszarach walki: od manifestacji, przez działalność konspiracyjną, po bój z bronią w ręku. Wielkie postaci kobiet powstania przypomnieli młodzi w spektaklu słowno-muzycznym „Kobiety duszą Powstania Styczniowego”. Także miejsce, w którym spektakl został zrealizowany, przywołuje pamięć milionów ofiar Rosji carskiej i totalitaryzmu sowieckiego. „Golgota Wschodu” znajduje się w kazamatach Bastionu św. Barbary, zabytkowym obiekcie z długą i symboliczną historią. To część jasnogórskich fortyfikacji.

Wyjątkowym punktem Święta Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast na Jasnej Górze w hołdzie bohaterkom - Polkom i Ukrainkom była inauguracja wystawy w zabytkowej Sali Rycerskiej zatytułowanej „Ukrainka”. Fotograficzna ekspozycja została przygotowana pod patronatem Marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek. Ukazuje tragedię Ukrainek, które nie chcą być ofiarami.
Na 10 dużych planszach w barwach flagi ukraińskiej znajdują się zdjęcia kobiet ukazujące ich codzienne życie w czasie wojny. Są korespondentki wojenne, matki uciekające z dziećmi przed bombami, wolontariuszki przygotowujące posiłki, opatrujące rany, żołnierki, artystki. Niezwykle wymowny jest fotogram otwierający wystawę, na którym są dwa zdjęcia: matki przy trumnie poległego marynarza płaczącej podczas nabożeństwa pogrzebowego w katedrze w Kijowie a poniżej matek ze swoimi nowo narodzonymi dziećmi w szpitalnym schronie w Odessie.
Wystawa wpisuje się w paulińską troskę, by nie ustawać w modlitwie i pomocy, w moralnym wsparciu Ukraińców. Jak podkreślają zakonnicy „nie można przyzwyczajać się do wojny, ani dać się opanować znużeniu czy znieczulicy”.  

Mszy św. z udziałem Polek i Ukrainek przewodniczył bp Andrzej Przybylski. W homilii podkreślił, że kobiety mają niezmiennie wielką rolę do odegrania, są duszą Kościoła i świata w każdym momencie naszej historii. Zwracając się do ukraińskich kobiet, bp Przybylski podkreślił, że i dziś one są duszą dla swojego narodu. - Jesteście z Mariupola i innych miejsc, pewnie z bólem i łzami patrzycie na zrujnowane domy i miasta. To nic, że ta zewnętrzna materia się rozpadła, jak wy będziecie duszą swojej Ojczyzny, swoich mężów i swoich dzieci, to świat ocaleje, znowu przyjdzie pokój i sprawiedliwość - mówił kaznodzieja. Zauważył, że kobiety mają wielkie znaczenie w świecie, jak nigdy dotąd w historii, dlatego jak nigdy dotąd tak wiele zależy właśnie od kobiet.

Przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski podkreślił, że „kobiecość oznacza niesamowite bogactwo znaczeń, cech, zadań i misji, czyli posłannictwa kobiety w Kościele i świecie”.
- Z podziwem odkrywamy niezwykłą, odwagę, męstwo i psychiczną wytrzymałość kobiet, które na co dzień zderzają się nie tylko z brakiem szacunku, ale wręcz z wrogością i nienawiścią ze strony różnego rodzaju agresorów. Myślimy najpierw o wszystkich kobietach w Ukrainie, które od roku przeżywają dramat wojny, pozostając z dala od swoich mężów, dzieci, najbliższej rodziny. Dzielące ich od domu rodzinnego setki czy tysiące kilometrów nie były w stanie ostudzić ich miłości do najbliższych, ani też zgasić żarliwej troski o los niesprawiedliwie zaatakowanej i niszczonej ojczyzny - mówił przeor Jasnej Góry. Zapewnił wszystkie kobiety o modlitwie.

Szczególna modlitwa za wszystkie kobiety zanoszona była także podczas Apelu Jasnogórskiego.

Inicjatorem święta 8 marca od 16 lat jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

/mdk

 

1 MDK5950

Mirosława Szymusik

Dziennikarz Biura Prasowego Jasnej Góry.
Członek Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana".

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Dzień Kobiet #Jasna Góra #Maryja Królowa Polski #wojna Ukraina #Powstanie styczniowe
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej