Miłosierdzie źródłem nadziei – za nami X Adwentowe Dni Skupienia “Civitas Christiana”

2016/12/5
dsc05983.jpg

– Miłosierdzie jest niezawodnym źródłem nadziei – przekonywał ks. prał. Franciszek Ślusarczyk, kustosz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie, który 1 – 3 grudnia br. głosił nauki w ramach X Ogólnopolskich Adwentowych Dni Skupienia Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana”. Z uczestnikami spotkał się również metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

dsc05831X Adwentowe Dni Skupienia Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana” odbyły się tradycyjnie w krakowskich Łagiewnikach. Nauki głosił kustosz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego ks. prał. Franciszek Ślusarczyk, który odprawił Mszę św. w Kaplicy Kapłańskiej Sanktuarium św. Jana Pawła II, gdzie w centralnym miejscu znajduje się płyta z grobu Jana Pawła II pochodząca z Grot Watykańskich Bazyliki św. Piotra w Rzymie. Na kamiennej płycie umieszczono relikwiarz wykonany na wzór otwartego Ewangeliarza, którego strony przewracał wiatr w czasie pogrzebu Jana Pawła II. Kaplica Kapłańska jest bardzo mocno przeniknięta osobą Papieża Polaka, w gablotach naściennych prezentowane są najcenniejsze pamiątki po Ojcu Świętym. Wśród nich znajduje się m.in. papieski krzyż pastoralny, ornat wraz z mitrą oraz krzyż, przed którym modlił się Jan Paweł II w swojej prywatnej kaplicy w czasie ostatniej drogi krzyżowej w rzymskim Coloseum w 2005 r. Cała kaplica została zaprojektowana na wzór krypty św. Leonarda z katedry Zamku Królewskiego na Wawelu, w której w 1946 r. ks. Karol Wojtyła odprawił swoją prymicyjną Mszę św.

dsc05994
Miejscem Adwentowych Dni Skupienia Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana” są od 10 lat krakowskie Łagiewniki i Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. / fot. M. Kluczyński

Adwentowe nauki  księdza prałata Franciszka Ślusarczyka głoszone były w optyce Bożego Miłosierdzia, o którym duchowny przekonywał za św. Janem Pawłem II, że stanowi miarę wyznaczoną złu, którego sprawcą i zarazem ofiarą jest człowiek. Ks. prał. Ślusarczyk przypomniał m.in. pełne światła i bezgranicznego zaufania Bogu przesłanie Jana Pawła II z kanonizacji siostry Faustyny Kowalskiej, który nauczał, że Miłosierdzie stanowi niezawodne źródło nadziei, jest szczególnie potrzebne w naszych czasach, w których człowiek doznaje zagubienia w obliczu wielorakich przejawów zła. dsc05927

Z uczestnikami adwentowych ćwiczeń spotkał się kard. Stanisław Dziwisz. Metropolita krakowski wskazał na wagę dobrego przeżycia Adwentu, czemu służą dni skupienia, by przygotować się właściwie do wspomnienia pamiątki Narodzenia Pańskiego. Kard. Dziwisz nawiązał też do zbliżającego się jubileuszu Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana”, które w 2017 roku będzie świętowało 20-lecie bycia integralną częścią Kościoła jako organizacja katolicka uznana dekretem Konferencji Episkopatu Polski. Eminencja życzył też wszystkim błogosławionego czasu świąt Bożego Narodzenia.

dsc05977

Adwentowe Dni Skupienia Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana” zakończyły się Mszą św. w katedrze na Wawelu. Przewodniczący Stowarzyszenia Tomasz Nakielski złożył w imieniu organizacji kwiaty przy relikwiach św. Jadwigi Królowej Polski w Krypcie Srebrnych Dzwonów oraz pod pomnikiem św. Jana Pawła II. Dni skupienia zorganizował krakowski oddział okręgowy “Civitas Christiana”.

Więcej w styczniowym wydaniu Miesięcznika “Civitas Christiana”.

tekst / fot. Marcin Kluczyński

mk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#centrum nie lękajcie się #Civitas Christiana Kraków #kard. Stanisław Dziwisz #ks. Franciszek Ślusarczyk #łagiewniki #przewodniczący Tomasz Nakielski #slider #X Adwentowe Dni Skupienia "Civitas Christiana"
© Civitas Christiana 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej