"Od Benedykta XVI do Franciszka". Refleksja w 11. rocznicę wyboru papieża

2024/03/13
CCH 3878
Fot. Marta Karpińska

Dziś mija 11. rocznica wyboru papieża Franciszka. Z tej okazji warto powrócić do wyjątkowej, choć niezbyt długiej publikacji, dokumentującej historyczny akt abdykacji Benedykta XVI i proces związany z rozpoczęciem pontyfikatu przez obecnego papieża.

Książka „Od Benedykta XVI do Franciszka. Kronika z przełomu pontyfikatów” została napisana przez o. Antonio Spadaro SJ. Wówczas, w 2013 r., autor tego niepowtarzalnego dziennika był jezuitą, redaktorem wpływowego i prestiżowego miesięcznika „La Civita Cattolica”. Obecnie jest podsekretarzem Watykańskiej Dykasterii ds. Kultury i Edukacji, autorem wielu książek, człowiekiem bardzo aktywnym w przestrzeni medialnej, wielokrotnie wypowiadającym się w zasadniczych kwestiach współczesnego Kościoła i świata.

Sam o. Antonio Spadaro tak mówił o swojej książce:

Napisałem tę książkę bo musiałem to zrozumieć, zrozumieć co się dzieje, doświadczając tych wydarzeń na żywo jako Dyrektor „La Civita Cattolica” . Całą historię śledziłem w moim czasopiśmie: od rezygnacji Benedykta XVI na konklawe, po wybór papieża Franciszka. W końcu wszystko to odnotowałem, ale chciałem też powiedzieć "subiektywnie" co się działo, czyli próbując napisać jak przeżywałem te wydarzenia w bardzo osobisty sposób. To jest z pewnością dziennik obejmujący "na gorąco" spisane wydarzenia, doświadczenia i obserwacje.

Książka została wydana bardzo krótko po wyborze papieża Franciszka, a jej polskie tłumaczenie ukazało się nakładem Instytutu Wydawniczego PAX w 2014 r. Niewielka pozycja składa się z ośmiu rozdziałów. Zaczyna się od charakterystyki „decyzji o wielkiej wadze dla życia Kościoła”, czyli rezygnacji papieża Benedykta XVI, który przypomniał Kościołowi o konieczności energicznego stawienia czoła wyzwaniom naszych czasów. W kolejnych częściach jesteśmy prowadzeni poprzez poszczególne etapy i wybór papieża Franciszka. Po tym „rewolucyjnym” geście nastąpił bowiem szczególny ciąg wydarzeń: sugestywnych, poruszających, dramatycznych, nieoczekiwanych.

Ostatni rozdział nosi tytuł  Miserando atque eligendo Spojrzał z miłosierdziem i wybrał. Te słowa papież Franciszek uczynił swoim mottem biskupim, a później papieskim. Związane są one z osobistym doświadczeniem Jorge Mario Bergoglio, który jeszcze jako nastoletni młodzieniec, doświadczył dotknięcia Bożego miłosierdzia w sakramencie spowiedzi. Wtedy narodziło się jego powołanie zakonne. W rozdziale tym zawarty jest też program pontyfikatu: Bóg pełen chwały w swoim miłosierdziu, Troska i czułość, Pokora-nowości-reforma. Franciszek przywołał obraz Kościoła ubogiego, pełnego nadziei i miłosierdzia. O. Antonio Spadaro SJ starannie ukazuje w książce ten epokowy fragment ze swojego subiektywnego punktu widzenia. Sam będąc jezuitą, a zatem kształconym w tej samej szkole duchowej co papież Franciszek, dostrzega specyficzne cechy duchowości Ignacego Loyoli, założyciela Towarzystwa Jezusowego, które wpływają na styl życia, modlitwy i działania nowego Biskupa Rzymu. Ostatecznie te strony pomagają nam zrozumieć, co przeżywaliśmy wtedy, przed 11 laty i przeżywamy wciąż z każdym dniem pontyfikatu i posługi Ojca Świętego.

Antonio Spadaro SJ, „Od Benedykta XVI do Franciszka. Kronika z przełomu pontyfikatów”, ss. 152, Instytut Wydawniczy Pax, Warszawa 2014

Książkę można kupić TUTAJ

MSz

 

/mdk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Od Benedykta XVI do Franciszka #Antonio Spadaro #Benedykt XVI #Franciszek #pontyfikat Franciszka #IW PAX
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej