Odbył się pierwszy etap XX Konkursu Biblijnego

2016/3/15

We wtorek, 15 marca br. odbył się etap szkolny XX Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Do eliminacji na poziomie szkół ponadgimnazjalnych przystąpiło blisko 30 000 uczestników ze wszystkich polskich diecezji.

Etap-pisemny-Konkursu-Final-2011_mediumTegoroczny zakres konkursu obejmuje Księgę Pieśń nad Pieśniami, Ewangelię wg św. Mateusza oraz List do Efezjan. W ten sposób Konkurs Biblijny wpisuje się treścią w ogłoszony przez Ojca Świętego Franciszka Rok Miłosierdzia. – To szczególny czas, w którym pragniemy odkrywać na kartach Pisma Świętego miłosierne oblicze Ojca. Papież Franciszek w swojej bulli „Misericordiae vultus” zaraz na początku cytuje list do Efezjan, w którym znajduje się piękny opis Miłosiernego Boga: „A Bóg, będąc bogaty w miłosierdzie, przez wielką swą miłość, jaką nas umiłował…” – wyjaśnia ks. prof. Mirosław Wróbel (KUL), autor pytań konkursowych.

Etap szkolny został przeprowadzony według jednolitego w całym kraju testu, na który składało się 45 pytań. Na rozwiązanie wszystkich uczestnicy mieli 1 godzinę lekcyjną. Podobnie wygląda kwestia oceny, która dzięki specjalnie opracowanemu arkuszowi ułatwia weryfikację wiedzy na tym samym poziomie. – Katecheci otrzymali od nas pakiety do przeprowadzenia całego etapu w swoich szkołach: test, zestaw do ewentualnej dogrywki i arkusz odpowiedzi – wyjaśnia Beata Zembrzycka, koordynatorka krajowa OKWB.

Kolejny etap konkursu rozstrzygnie się 26 kwietnia br. na poziomie każdej diecezji. Jego formuła różni się od pierwszych eliminacji tym, że na podstawie testu pisemnego wyłania się siedmioro uczestników z najwyższą punktacją, którzy biorą udział w części pisemnej, gdzie odpowiadają na losowane zestawy pytań bezpośrednio przed komisją konkursową. Troje zwycięzców tego etapu otrzymuje przepustkę, by reprezentować swoją diecezję w finale ogólnopolskim.

Najlepsi mają szansę na zdobycie indeksów uprawniających do podjęcia studiów w wielu renomowanych uczelniach wyższych, bez egzaminów wstępnych, na kilkunastu kierunkach, takich jak: teologia i filozofia, ale również politologia, dziennikarstwo, socjologia czy italianistyka. Laureaci wraz z katechetami udają się także na pielgrzymki do Ziemi Świętej, Rzymu i Wilna.
Organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

Marcin Kluczyński

mk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#etap diecezjalny #konkurs biblijny #XX Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej
© Civitas Christiana 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej