Odeszła do domu Pana Teresa Stanek ps. „Mitsuko”. Członkini Szarych Szeregów i AK miała 93 lata

2023/09/7
CCH 0713
Fot. Marta Karpińska

Przedwczoraj, 5 września w wieku 93 lat, zmarła Teresa Stanek ps. „Mitsuko”, członkini Szarych Szeregów i Armii Krajowej, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W czerwcu ubiegłego roku w imieniu Związku odbierała przyznawaną przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Nagrodę im. Włodzimierza Pietrzaka.

Podczas uroczystej gali 75. Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka, która odbyła się 14 czerwca 2022 r., Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej otrzymał wyróżnienie za „pielęgnowanie pamięci historycznej i dbałość o przyszłość zgodnie z patriotycznym i chrześcijańskim Etosem Armii Krajowej”. Nagrodę w imieniu ŚZŻAK odebrała pani Teresa Stanek, Prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Pani Prezes podkreśliła, że ta nagroda jest nagrodą nie tylko dla tych żyjących – działających i walczących, ale również dla tych, których nie ma już pośród nas, a o nich zapomnieć nie możemy. W swoim wystąpieniu po wręczeniu Nagrody mówiła m.in. :

Zwracam się do młodych ludzi, do młodzieży, zapamiętajcie to jedno przykazanie. My jesteśmy już dorośli, bardzo dorośli. Mamy swoje doświadczenia, korzystajcie z tego doświadczenia. Dlatego, że przyszłość jest w waszych rękach, a my możemy tylko wskazywać wam, jak możecie to robić, czy chcecie korzystać z tego doświadczenia. Doświadczenie plus mądrość plus młodość to jest przyszłość Polski.

Teresa Stanek w czasie wojny współorganizowała życie kulturalne miasta, koncerty, wieczory poetyckie, spotkania z literatami ukrywającymi się w Kielcach. Przez okres wojny uczęszczała na tajne komplety do Gimnazjum i Liceum im. Błogosławionej Kingi.

Po wojnie studiowała archeologię klasyczną i prehistorię Polski. Pracowała w Wydawnictwie „Czytelnik” i w Państwowym Wydawnictwie PWN, gdzie została wybrana na Wiceprzewodniczącą NSZZ „Solidarność” w roku 1980. W latach 1990-2002 była Radną Dzielnicy Śródmieście i Gminy Centrum.

Od 1991 r. była członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, gdzie w 2021 roku objęła rolę Prezesa Zarządu. Przez wiele lat pełniła również funkcję Prezesa Ogólnokrajowego Środowiska Żołnierzy AK Korpusu „Jodła”.

Wieczny odpoczynek racz jej dać, Panie.

 

Źródło: armiakrajowa.org.pl

M. Sz.

Maciej Szepietowski

Prawnik, Zastępca Redaktora Naczelnego kwartalnika, członek Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Teresa Stanek
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej