Odnowi Oblicze Ziemi

2019/02/8
dsc-9263.jpg

Gnieźnieński oddział Katolickiego Stowarzyszenie Civitas Christiana jest głównym organizatorem Orszaku Trzech Króli w Gnieźnie.

2 czerwca 1979 roku Jan Paweł II na Placu Zwycięstwa wypowiedział pamiętne słowa „Wołam, ja, syn polskiej ziemi, zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze Ziemi!… Tej Ziemi!”. Dziś, po czterdziestu latach od tamtej chwili, te słowa zabrzmiały w ponad siedmiuset polskich miastach , za sprawą Orszaków Trzech Króli, które wspólnie wędrowały pod hasłem „Odnowi oblicze Ziemi”.

Orszakowy scenariusz w tym roku zawierał wiele odniesień do nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II, do jego książek, encyklik, adhortacji,  a także fragmenty jego najbardziej znanych kazań i wypowiedzi. Jednocześnie, w dniu Orszaku, 06 stycznia 2019 r., zakończyły się się obchody ogłoszonego przez Papieża Franciszka Roku św. Józefa Kaliskiego, dlatego prologiem do tegorocznego Orszaku Trzech Króli były słowa św. Józefa, który wraz Maryją Brzemienną rusza w drogę do Betlejem. Zachęca nas do odnowy życia, wskazując na Maryję jako Przewodniczkę w naszej drodze do Boga i na Jezusa, którego jest Opiekunem.

W Gnieźnie wraz z Trzema Królami, którzy pochodzą z różnych stron świata oraz reprezentują trzy pokolenia, wyruszyło w drogę około 4 tyś gnieźnian, aby zanieść do Stajenki nasze pragnienia odnowy serca każdego z nas. Ósmy orszak w Gnieźnie nie byłby możliwy bez pomocy wielu organizacji, instytucji i ludzi dobrej woli.

W Trzech Króli na koniach od początku wcielają się  pracownicy Stajni pod Wierzbami z Jankówka. Korony rozdaje corocznie około czterdziestu harcerzy i skautów, młodzież z klasy policyjnej z III Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie odpowiada za zabezpieczenie. Szopkę pod gnieźnieńską katedrą zbudowali po raz drugi podopieczni Stowarzyszenie na rzecz Pomocy Bezdomnych i Integracji Społecznej ,, Dom’’ w Gnieźnie. W tym roku znalazły się w niej żywe zwierzęta: alpaki, koza, baran, osiołki. Świętą Rodzinę corocznie, w czasie tych ulicznych jasełek odgrywa młodzież z Katolickiego Gimnazjum Stowarzyszenia Rodzice-Dzieciom w Gnieźnie. To tylko część wymienionych instytucji, dla których organizacja tego wydarzenie jest niezwykle ważna.

Gnieźnieński orszak rozpoczął się o godz. 13.30. Po wspólnej modlitwie wszyscy zgromadzeni na czele z trzema królami wyruszyli ulicą Chrobrego w stronę katedry gnieźnieńskiej. Po drodze orszak zatrzymał się przy kościele garnizonowym, tam  młodzież  z III Liceum w Gnieźnie przedstawiła pantomimę ,,Walka dobra ze złem ’’. Następnie na gnieźnieńskim rynku, gdzie odbył się koncert kolęd zespołu ,,Sacrum’’, a prezydent Miasta Gniezna, Tomasz Budasz, złożył zgromadzonym życzenia Noworoczne.

Przy wspólnym śpiewie kolorowy i rozśpiewany orszak z serca miasta ruszył  dalej w stronę Świętej Rodziny, ustawionej w miejscu symbolicznym, bo przy katedrze gnieźnieńskiej. Tam Królowie i zgormadzeni oddali pokłon Dzieciątku Jezus. Za wspólne kolędowanie wszystkim uczestnikom przy katedrze podziękował bp Krzysztof Wętkowski, życząc, by jak mędrcy ze Wschodu byli otwarci na Boże znaki. Bo Bóg – jak mówił – przychodzi w codzienności, przez najbliższych, przez różne wydarzenia i osoby, ale trzeba mieć serce i oczy otwarte, by to dostrzec. Na zakończenie biskup pomocniczy udzielił wszystkim błogosławieństwa.

Organizatorzy i współorganizatorzy orszaku w Gnieźnie to:Katolickie Stowarzyszenie ,,Civitas Christiana’’,  Parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego, Stajnia Pod Wierzbami Jankówko, Katolickie Gimnazjum i Szkoła Podstawowa Stowarzyszenie Rodzice -Dzieciom Gimnazjum nr 2, Miejski Ośrodek Kultury, Centrum Kultury Estede ,, Scena to dziwna’’, Powiatowe Stowarzyszenie Na Rzecz Pomocy Bezdomnym i Integracji Społecznej w Gnieźnie “DOM, Szkoła Podstawowa nr 5, Urząd Miasta Gniezna, Gimnazjum nr 4, III Liceum Ogólnokształcące wraz z klasa policyjną, Harcerze ZHP GNIEZNO, Parafia Bł. Michała Kozala Gniezno, Skauci Europy, Prymasowskie Wyższe Seminarium Duchowne, Parafia Archikatedralna, Domowy Kościół, Komenda Powiatowa Policji oraz Straż Miejska.

Ewelina Goździewicz

/md

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#6 stycznia #gniezno #Objawienie Pańskie #organizacja #Orszak Trzech Króli #Orszak Trzech Króli Gniezno #Trzech Króli
© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej