Opole: Wokół Encykliki Laudato si’

2016/03/2

29 lutego 2016 r. w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Opolu odbyło się spotkanie z ks. dr. Piotrem Sadowskim, wykładowcą na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego. Tematem przewodnim było przybliżenie Encykliki papieża „Laudato si” poświęconej trosce o wspólny dom, czyli o otaczającą nas przyrodę. Jej tytuł zaczerpnięto z Pieśni słonecznej św. Franciszka z Asyżu – “Laudato si’, mi’ Signore” – “Pochwalony bądź, Panie mój”.

Papież skupia się w niej na szeroko pojętej ekologii, zabierając głos w sprawach bardzo ważnych dla współczesnego świata. Wskazuje na negatywne skutki globalnego ocieplenia klimatu, konieczność wdrażania odnawialnych źródeł energii oraz większej troski ludzi o naszą planetę.

Ks. Sadowski po ciekawym wstępie skupił się na wybranym aspekcie papieskiego dokumentu, a mianowicie na kwestii wody. Jej zasoby kurczą się w zastraszającym tempie, szczególnie dotyka to mieszkańców Afryki i Bliskiego Wschodu. Ważne jest, by każdy z nas uświadomił sobie konieczność jej szanowania i wagi, jaką pełni w naszym życiu. Spotkanie miało charakter dyskusji z przybyłymi, bo wszystkich ten problem jednakowo dotyczy.

Na zakończenie w ramach rozpoczętego właśnie cyklu: „O czym każdy katolik wiedzieć powinien, czyli czego nie wiesz o zachowaniu w kościele” Maciej Szatan przedstawił ciekawą prezentację nt. przedmiotów i naczyń liturgicznych.

Alicja Berger-Zięba

mk

 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Civitas Christiana Opole #Laudato si
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej