Ośrodek dziennikarski św. Maksymiliana w Zduńskiej Woli

2017/06/2
dsc02209.jpg

Jedną z wielu ciekawych inicjatyw podejmowanych przez nasze Stowarzyszenie na terenie okręgu łódzkiego jest powstały w listopadzie ub.r. w Zduńskiej Woli Ośrodek Dziennikarski im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego. Pomysłodawcą tego dzieła jest członek oddziału w  Zduńskiej Woli – Marcin Mac.

Zainspirowany medialnym dziedzictwem św. Maksymiliana postanowił podjąć nowe działanie, które miało pozwolić na przekazanie pasji dziennikarskiej ludziom związanym ze środowiskami parafialnymi, aby mogli oni stać się źródłem wiarygodnego przekazu ważnych informacji z życia Kościoła i formować opinię publiczną. Głównym celem działalności ośrodka jest przygotowanie wolontariuszy do ewangelizacji za pomocą często niedocenianego medium, jakim są gazetki parafialne oraz strony internetowe poszczególnych parafii. Działalność Ośrodka jest również odpowiedzią na wezwanie Idźcie i głoście, którego podjęcie wymaga rzetelnego osobistego przygotowania.


Dzieło przez nas podjęte zostało objęte patronatem przeora zakonu franciszkanów w Niepokalanowie. W listopadzie ub.r. rozpoczęliśmy działalność Ośrodka. Przez pół roku odbyło się kilka spotkań, które obejmowały m.in. naukę pisania informacji prasowych, podstawy redagowania – decydowania, co jest informacją, a co nie, wykłady i warsztaty dające wiedzę o dezinformacji, narzędziach wojny informacyjnej, sposobach przeciwdziałania dezinformacji. Oprócz typowo dziennikarskich tematów uczestnicy mogli zgłębiać wiedzę z dziedziny: katolickiej nauki społecznej, apologetyki, historii Polski z elementami politologii, spraw międzynarodowych oraz nauk o rodzinie. Naszymi wybitnymi prelegentami byli: Andrzej Wronka, dr Rafał Brzeski, Maciej Węgrzyn. Mogliśmy zapoznać się z zagadnieniami z dziedziny cybernetyki społecznej, filozofii kultury czy filozofii klasycznej. Różnorodność proponowanych tematów oraz zapraszanych prelegentów wpłynęły na jakość i atrakcyjność przygotowywanych spotkań. Oprócz wykładów odbywały się również zajęcia warsztatowe. Jedne z nich poprowadziła Anna Staniaszek z redakcji „Civitas Christiana”, dzieląc się swoim dziennikarskim warsztatem oraz wieloletnim doświadczeniem pracy w redakcji.


Zajęcia spotkały się z zainteresowaniem mieszkańców Zduńskiej Woli, a także Łodzi. Cennym elementem każdego ze spotkań była dyskusja otwarta, dająca przestrzeń do zadawania pytań i dzielenia się własnymi doświadczeniami w stawianiu pierwszych kroków dziennikarskich. Ważnym odkryciem było, że gazetka parafialna może być nie tylko miejscem do publikowania ogłoszeń z terenu parafii, ale również polem formacji czytelnika. Zbierając informacje zwrotne od uczestników zajęć, można stwierdzić, że zainicjowanie Ośrodka Dziennikarskiego im. Św. Maksymiliana M. Kolbego było pomysłem trafionym, wpisującym się w  misję Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Renata Czaja

pgw

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Andrzej Wronka #civitas christiana #dr Rafał Brzeski #Maciej Węgrzyn #ośrodek dziennikarski #Zduńska Wola
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej