Hanna
zdjęcie: Ewelina Goździewicz

Ostatnie pożegnanie Hanny Marchlik

2021/1/21

To bowiem, co widzialne, przemija, to zaś, co niewidzialne, trwa wiecznie."

2 Kor 4, 18

Dziś, 21 stycznia 2021 roku, odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Hanny Marchlik. Msza Święta oraz ceremonia pogrzebowa zostały odprawione na cmentarzu parafialnym pw. św. Trójcy w Bydgoszczy, w rodzinnym mieście śp. Hanny.

Cicha, skromna, zatroskana, koleżeńska, rzetelna, pracowita, nie szukająca rozgłosu, nie szczędząca czasu i serca – wspominał śp. Hanię ks. Krzysztof Panasiuk, koncelebrans Mszy Świętej, asystenta Akcji Katolickiej Diecezji Bydgoskiej oraz proboszcz parafii NMP z Góry Karmel w Bydgoszczy, który przez 15 lat współpracował ze śp. Hanną.

Śp. Hania była wieloletnią Przewodniczącą Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Bydgoszczy, współzałożycielką pierwszego w Archidiecezji Gnieźnieńskiej Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej, wieloletnim członkiem Zarządu oraz Prezesem Akcji Katolickiej. Przez 24 lata koordynowała Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej w diecezji bydgoskiej, a w pierwszych latach konkursu, także na terenie Archidiecezji Gnieźnieńskiej

Dziś, w czasie uroczystości pogrzebowych, śp. Hanna Marchlik została pośmiertnie odznaczona przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Złotym Krzyżem Zasługi za kształtowanie patriotycznych postaw polskiej młodzieży.

W czasie uroczystości pogrzebowych odczytano także nadesłane listy kondolencyjne. Słowa skierował bp Jan Tyrawa:

Śmierć jak złodziej przychodzi znienacka i zaskakuje całym swym dramatem, wywołując jednocześnie szereg pytań, na które nie znajdujemy odpowiedzi do końca. Tak jest i w tym przypadku, gdy spotykamy się na liturgii pogrzebowej, osoby wyjątkowo oddanej Kościołowi, zawsze pełnej ciepła i wyrozumiałości.

List kondolencyjny skierował także Prymas Polski abp Wojciech Polak, w którym wspomniał:

Pani Hanna Marchlik była współzałożycielką pierwszego w Archidiecezji Gnieźnieńskiej Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej, utworzonego w 1996 roku przy parafii Chrystusa Króla w Bydgoszczy, oraz przez szereg lat – aż do powołania do życia Diecezji Bydgoskiej – pełniła rolę sekretarza Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Ponadto, jako członkini bydgoskiej wspólnoty Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, przez blisko trzydzieści lat, nie tylko propagowała Katolicką Naukę Społeczną, ale także przybliżała innym nauczanie niedługo już – jak wszyscy głęboko wierzymy – błogosławionego kard. Stefana Wyszyńskiego.

Śp. Hanie pożegnali także członkowie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” oraz delegacja koordynatorów Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.

Jesteśmy wdzięczni Bogu za świadectwo życia i wiary, jakie wniosła do naszej wspólnoty śp. Hania.

Czekaj na Nas tam w niebie Haniu.

 

Ewelina Goździewicz

MSZE ŚW. W INTENCJI ŚP. HANNY MARCHLIK ODBĘDĄ SIĘ:

24 stycznia 2021 r. – godz. 12:30 – parafia pw. Apostołów Piotra i Pawła w Bydgoszczy

26 stycznia 2021 r. – godz. 8:00 – parafia pw. św. Aleksandra w Warszawie na placu Trzech Krzyży

3 lutego 2021 r. – godz. 17:00 – sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Toruniu

7 lutego 2021 r. – godz. 13:00 – parafia pw. św. Antoniego z Padwy w Bydgoszczy

14 lutego 2021 r. – godz. 8:00 – Katedra Poznańska

16 lutego 2021 r. – godz. 18:30 – parafia pw. św. Mikołaja w Fordonie (Bydgoszcz)

3 marca 2021 r. – godz. 7:00 – parafia pw. św. Józefa w Toruniu (transmisja w Radio Maryja)

/łb, mwż

© Civitas Christiana 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej