126449961 3998369160176771 7046665000401598492 n

„Pamięć o przyszłości” - rozpoczyna się wyjątkowa edycja X. Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej w Weronie

2020/11/23

Organizatorzy podkreślają, że pamięć o przyszłości to przypominanie sobie, że jesteśmy częścią historii, która porusza się w wielkim uścisku, odzyskuje pierwotną inspirację do czynienia dobra, godzi się z przeszłością i staje podatnym gruntem do budowania przyszłości.

Życie, które toczy się własnym niezaprogramowanym rytmem, rzuca nam wyzwania, zachęca do spojrzenia dalej, ponieważ tylko w ten sposób można przyjąć i zaakceptować rzeczywistość. Dlatego pamiętanie o przyszłości ma implikację społeczną: wolną od korporacyjnych ról i egoizmów, przywraca ogólną wizję, aktywizuje do współpracy oraz umożliwia dążenia do dobra dla każdego człowieka. Ponadto pamiętanie o przyszłości przywraca prawidłową idee integralnego rozwoju, wprowadza nas na drogę wspólnoty oraz świadomości, że przyszłość czeka na ludzi, którzy ją nakreślają oraz uzewnętrzniają.

Tegoroczną jubileuszową edycję poprzedzają regionalne Festiwale KNS organizowane w 17 miastach rozsianych na terenie Włoch oraz Szwajcarii, natomiast główna część zakończy się w Weronie. Wspólną cechą, która je połączy będzie rozpoczęcie od posadzenia drzewa granatu – rośliny typowej dla Bliskiego Wschodu. Poprzez nawiązanie do głównego tytułu organizatorzy podkreślają, że jest to roślina obecna od początku historii ludzkości, przypomina siłę życia, dobrze zakorzenionego w ziemi, jej siła jest synonimem wytrwałości w trudnej sytuacji, a owoce z licznymi i różnymi ziarnami, opowiadają o bogactwie w różnorodności.

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu, która trwać będzie w dniach 23-27 listopada 2020 r., swój głos zabierze ks. prof. Stanisław Skobel – asystent kościelny Stowarzyszenia w Łodzi oraz członek rady programowej kwartalnika „Społeczeństwo”.

Środowisko Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” od 1995 r. współpracuje z Włoską Fundacją Giuseppe Toniolo w zakresie wydania polskiej edycji kwartalnika „Społeczeństwo”, a od 2017 r. także we współorganizacji polskiej edycji Festiwalu KNS. Szczególną więź potwierdzają spotkania, w których udział biorą przedstawiciele zarówno włoskiego, jak i polskiego środowiska. Wyrazem naszej współpracy było wręczenie w 2017 r. śp. Don Adriano Vincenzi Złotej Honorowej Odznaki Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Natomiast w 2018 r. nagrodę Bene Comune otrzymała Grupa INCO S.A.

Obostrzenia związane z pandemią COVID-19 spowodowały, iż Festiwal odbędzie się za pośrednictwem transmisji online na stronie www.dottrinasociale.it.

Kamil Sulej

/mwż

© Civitas Christiana 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej