Parlament Europejski zwraca się do rządu Nikaragui o przedstawienie dowodu na życie uwięzionego biskupa

2023/06/20
bp alvarez
Fot. Ramírez 22 nic, CC-BY-SA-4.0, commons.wikimedia.org, bp Rolando Alvarez

W rezolucji przyjętej 15 czerwca Parlament Europejski wezwał dyktaturę Daniela Ortegi do przedstawienia dowodów na życie biskupa Rolando Álvareza. Hierarcha został niesprawiedliwie skazany na ponad 26 lat więzienia w lutym br.

Jak podaje ACI Prensa za oficjalnym oświadczeniem, jest to już siódmy przypadek, kiedy PE interweniuje w sprawie Nikaragui oraz „totalitarnym skrętem reżimu, którego liderami są Daniel Ortega i Rosario Murillo”.

W opublikowanej w zeszłym tygodniu rezolucji organ międzynarodowy wzywa rząd Nikaragui „do udowodnienia, że biskup Rolando Álvarez żyje; ponawia wezwanie do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia jego oraz wszystkich więźniów politycznych, działaczy opozycji, obrońców praw człowieka i środowiska, członków Kościoła katolickiego i dziennikarzy zatrzymanych bezpodstawnie ".

Społeczność międzynarodowa prosi o dowód życia. My, Nikaraguańczycy, czujemy bezsilność i udrękę w obliczu tej samowoli popełnionej wobec biskupa, w kraju, w którym nie przestrzega się ani konstytucji, ani ustawy o systemie penitencjarnym i wykonywaniu wyroków – podkreśliła Martha Patricia Molina, badaczka i autorka raportu o prześladowaniach katolików w swojej ojczyźnie.

Biskup Álvarez był ostatni raz widziany 25 marca br., kiedy to wraz z trzema księżmi oraz 40 innymi osobami zostali osadzeni w więzieniu. Zdaniem badaczki z Nikaragui więźniowie polityczni reżimu Daniela Ortegi są poddawani torturom zarówno fizycznym, jak i psychicznym.

W swojej rezolucji Parlament Europejski potępił również fakt, że od kwietnia 2018 r. „nikaraguański reżim zamknął ponad 3300 organizacji non-profit i fundacji, w tym organizacje kobiece i organizacje związane z Kościołem katolickim, i pozostawił niezliczone rzesze ludzi bez dostępu do ich usług i pomocy". Podkreślono, że popełnianie „systematycznych i umyślnych naruszeń praw człowieka wobec ludności wyłącznie z powodów politycznych” stanowi „zbrodnię przeciwko ludzkości”.

W dokumencie PE stwierdza również, że dyktatura Daniela Ortegi, rządząca od 2007 roku, powinna zostać pociągnięta do odpowiedzialności za swoje zbrodnie przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości.

 

Źródło: ACIPrensa.com

 

/ab

CCH 3673 kwadrat

Aleksandra Bilicka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej, studentka kulturoznawstwa. Pasjonuje się sztuką, kulturą i podróżami.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#prześladowania chrześcijan #Kościół #biskup #więzień polityczny #więzienie #Nikaragua
© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej