Pasja spotkania - rozpoczęła się XII edycja Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej w Weronie

2022/11/25
IMG 6097
Fot. Kamil Sulej / Instytut Katolickiej Nauki Społecznej

Udział w tegorocznej edycji Festiwalu pt. „Budowanie zaufania, a pasja spotkania”, który odbywa się w dniach 24-27 listopada 2022 r. w Weronie, potwierdzili przedstawiciele Kościoła, świata nauki i gospodarki oraz polityki. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. abp Giuseppe Baturi – Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Włoch, ks. Segio Massironi z Dykasteri ds. Integralnego Rozwoju oraz Kard. Mario Grech – Sekretarz Generalny Synodu Biskupów. Środowisko Civitas Christiana reprezentują ks. prof. Stanisław Skobel – członek rady programowej polskiej edycji Festiwalu KNS oraz Kamil Sulej – Dyrektor Instytutu KNS, którzy wezmą udział w debacie pt. „Przyszłość demokracji: demokracja, autokracja i nowy porządek międzynarodowy”.

Organizatorzy dostrzegają, dominującą w dzisiejszej przestrzeni społecznej, kulturę obojętności, powierzchowności i egoizmu, który prowadzi do izolacji, zamknięcia w sobie oraz skoncentrowania wyłącznie na własnych interesach. Ponadto wskazują na podział współczesnego społeczeństwa, które jest poddane uproszczonej kulturze, polegającej na konieczności dokonywania kompromisowych wyborów i opowiedzenia się po jednej lub drugiej stronie, co nie prowadzi do dialogu. Dominuje nieufność i ciągła konfrontacja, nie ma miejsca na wymianę myśli oraz prawdę. Postawy takie prowadzą do schronienia się w wygodnej izolacji, zachowując dystans i obojętność wobec drugiego człowieka.

Wśród poruszanych zagadnień nie mogło zabraknąć kwestii związanych z wojną na Ukrainie. Świadomość działań wojennych na terenie Europy oraz zagrożenie globalnym konfliktem uwidacznia niepowodzenie obecnej polityki i relacji w zakresie stosunków międzynarodowych. Jest to szczególnie widoczne w publicznych debatach, które charakteryzują się wzajemnym przekrzykiwaniem, konfrontacją, bez dążenia do wzajemnego budowania szerszego punktu widzenia, wynikającego ze swobodnego porównania.

Organizatorzy zwracają także uwagę na miejsce sieci społecznościowych, które wykorzystując algorytmy oraz fałszywe wiadomości, prowadzą do sterowania i zarządzania komunikacją, szczególnie wśród osób młodych. Warto zaznaczyć, że prowadzi to w kierunku zaniku autorefleksji wobec drugiego człowieka i społeczeństwa. W zamian odbiorca otrzymuje przestrzeń bez konfrontacji i sporów, ponieważ dialog prowadzony jest wyłącznie w gronie osób myślących podobnie.

Rozwiązaniem na dostrzeżone wyzwania jest dążenie do dialogu i poszukiwanie wspólnych rozwiązań opartych na prawdzie, naturze człowieka i zaufaniu. Wzajemne słuchanie, do którego tak często nawiązuje Papież Franciszek, jest szansą na stworzenie wspólnego kierunku dążącego do dobra wspólnego, a nie partykularnych interesów.

Wspólnotowe i wewnętrzne poszukiwanie dobrych relacji jest szansą tworzenia wspólnych, integralnych przedsięwzięć opartych na zaufaniu, szacunku i akceptacji. Natomiast spotkanie z drugim człowiekiem daje możliwość na nowo odkryć zaufanie i nadzieję, które czyni nas bardziej silnymi
w obliczu otaczających wyzwań.

/mdk

 

Kamil Sulej

Kamil Sulej

Historyk, Prezes Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Festiwal KNS Werona #spotkanie #dialog #media społecznościowe #izolacja #dobro wspólne #wspólnota #społeczeństwo #prawda #natura ludzka #Festival della Dottrina Sociale #kultura #kultura obojętności
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej