Pielgrzymi „Civitas Christiana” u św. Józefa Kaliskiego w Roku Jubileuszowym

2018/10/1
dsc01325.jpg

Doroczna Ogólnopolska Pielgrzymka Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” do Narodowego Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu odbyła się w dn. 28-29 września 2018 r. Uroczystą Eucharystię pod przewodnictwem bp. Łukasza Buzuna i zawierzenie rodzin św. Józefowi poprzedziło posiedzenie Rady Głównej organizacji.

W przeddzień ogólnopolskiej pielgrzymki w Kaliszu odbyło się poszerzone posiedzenie Rady Głównej Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Gremium składające się z przedstawicieli wszystkich oddziałów okręgowych przyjęło program działania organizacji na 2019 rok. Zgodnie z hasłem roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce „W mocy Bożego Ducha”, Stowarzyszenie będzie prowadziło stałą formację w wymiarach: duchowym, intelektualnym, społecznym, wspólnotowym
i patriotycznym. Podejmowane będą przez „Civitas Christiana” inicjatywy inspirowane katolicką nauką społeczną. Stowarzyszenie będzie także kontynuowało przedsięwzięcia formacyjno-edukacyjne w wymiarze patriotycznym. Uchwała programowa akcentuje stałe pogłębianie nauczania Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, patrona organizacji. Wśród inicjatyw ogólnopolskich planuje się realizację kolejnych zjazdów Regionalnego Ośrodka Formacji Katolicko-Społecznej, 3. Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej czy 72. Ogólnopolską Nagrodę im. Włodzimierza Pietrzaka. Młodych Stowarzyszenie zaprosi do udziału w  23. Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej, który corocznie przyciąga 30 000 uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Rada Główna przyjęła także specjalną uchwałę z okazji przypadającej w przyszłym roku 130. rocznicy urodzin Zofii Kossak-Szczuckiej (1889-1968). Znakomita polska pisarka i publicystka, działaczka konspiracji, więźniarka KL Auschwitz-Birkenau i Pawiaka. Zaangażowana czynnie w Powstaniu Warszawskim. Była współzałożycielką Frontu Odrodzenia Polski i Rady Pomocy Żydom „Żegota”. Działalność literacka Z. Kossak-Szczuckiej była związana z Instytutem Wydawniczym PAX, który w swojej ofercie wciąż posiada serię książek pisarki. Ostatnio wznowione wydania pozycji tj. „Rok Polski”, „Nieznany kraj” czy „Pożoga” przyciągają także dzisiejszego czytelnika. Upamiętnienie osoby i twórczości Zofii Kossak-Szczuckiej stanowi element programu „Civitas Christiana” również w bieżącym roku, w związku z przypadającą 50. rocznicą jej śmierci. Oddziały w całej Polsce inicjują spotkania, odczyty, wystawy wokół postaci i dorobku literackiego tej wielkiej pisarki, która dla wielu pozostaje autentycznym przykładem patriotki i wierzącej katoliczki.

W drugim dniu Narodowe Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu wypełnili pielgrzymi „Civitas Christiana”  z różnych stron Polski. Tegoroczna pielgrzymka Stowarzyszenia miała wyjątkowy charakter, przypadła bowiem w ogłoszonym przez papieża Franciszka Roku Jubileuszowym Świętego Józefa Kaliskiego. Uroczystej Mszy świętej przewodniczył bp Łukasz Buzun OSPPE, biskup pomocniczy kaliski, który w homilii wzywał do zaangażowania w walkę o sprawy Boże w dzisiejszym świecie.

Jako środowisko wyraźnie oddane budowaniu rzeczywistości ludzkiej w perspektywie nauki Chrystusowej biskup Buzun wskazał Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. – Jest takim Stowarzyszeniem, które jest obecne w życiu społecznym, Kościelnym, religijnym i które ma za zadanie zawalczanie życia społecznego i formowanie, edukację, żeby tam był obecny Bóg. Hierarcha podkreślił potrzebę obecności tego typu organizacji w przestrzeni społecznej. – Potrzebujemy takich stowarzyszeń, wspólnot, bo człowiek sam niewiele jest w stanie zrobić. Musi być tu współdziałanie we wspólnocie konkretnych osób, które mają świadomość, czym jest chrzest, bierzmowanie, po co są w Kościele.

???? Biskup Łukasz Buzun o “Civitas Christiana” i potrzebie ludzi wiary zaangażowanych w sprawy społeczne:

Biskup przypomniał, że wiara domaga się oddziaływania na zewnątrz. – Wiara nie ma tylko wymiaru wewnętrznego, chociaż tam się rodzi, ale ma wymiar społeczny i ogólnoludzki – mówił bp Buzun. Według duchownego potrzeba więc ludzi, którzy przeżywają swoje przymierze z Bogiem nie tylko w cichości własnego serca czy w rodzinie, ale wychodzą dalej i oddziałują na innych ludzi w życiu społecznym i politycznym miasta i gminy. Walka, która się obecnie dokonuje   stwierdził bp Buzun jest walką o kształt i godność człowieka, o zaufanie wobec Boga, które na różne sposoby jest podważane.

Podczas homilii biskup wskazywał również na patronów dnia: archaniołów Michała, Gabriela i Rafała. – W sposób szczególny odwołujemy się dzisiaj do tytułu archanioła Michała „Któż jak Bóg”. To jest zwrot ku Bogu, to jest ratunek dla każdego, kto został zwiedziony, aby mógł wyjść z tych pułapek, w które wszedł – mówił bp Buzun.

Duchowny przypomniał, że aniołowie pod wodzą archanioła Michała walczyli ze smokiem, który jest uosobieniem szatana. – Dzisiaj też jest ogromne działanie szatana, który zionie nienawiścią do Boga i ludzi. Człowiek daje mu pole do działania, lądowisko w sobie. Ziemia jest terenem walki o dobro człowieka. Są różne przestrzenie tej walki: kultura, rodzina, serce człowieka – wskazywał biskup Łukasz.

Hasło „Któż jak Bóg” powinno zdaniem kaznodziei przyświecać każdemu człowiekowi. – Trzeba pamiętać, że zawsze Bóg jest na pierwszym miejscu. Nie można osiągnąć szczęścia bez obecności Bożej w ludzkim sercu, bez wrażliwości na świętość, bez otwarcia się na działanie Ducha Świętego. Szatan chce spustoszyć ludzkie wnętrze, nakarmić człowieka iluzjami, zwieść go na różne sposoby – przestrzegał hierarcha.

???? Posłuchaj homilii bp. Łukasza Buzuna do pielgrzymów z “Civitas Christiana” u św. Józefa w Kaliszu:

Po zakończeniu Komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa bp Łukasz Buzun zawierzył Opiekunowi Św. Rodziny członków Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Wierni odmówili również modlitwę o rychłą beatyfikację Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego – patrona Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

tekst / fot.: Marcin Kluczyński

mk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#bp. Łukasz Buzun #civitas christiana #Jubileuszowy Rok św. Józefa Kaliskiego #Kalisz #pax #Rok Św. Józefa Kaliskiego #slider #Św. Józef #Zofia Kossak-Szczucka
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej