Pierwsza sesja Regionalnego Ośrodka Formacji Katolicko–Społecznej

2018/06/18
dsc00784.jpg

W dniach 15-17, czerwca, w Centrum Barnabitów w Warszawie, odbyła się pierwsza sesja Regionalnego Ośrodka Formacji KatolickoSpołecznej, którego celem jest przygotowanie przyszłych lokalnych liderów Stowarzyszenia.

Pierwszego dnia zjazdu na miejsce przybyli delegaci wybrani z oddziałów Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana” z całej Polski. Sesję otworzył i powitał wszystkich wiceprzewodniczący stowarzyszenia Romuald Gumienniak, który koordynuje także organizacją ROFK-S. Tego samego wieczora odbyło się również krótkie spotkanie z o. Bogusławem Marią Horodeńskim, który jest dyrektorem Centrum Barnabitów. Zakonnik opowiedział o swoim zgromadzeniu, które w Polsce zmaga się z małą liczbą powołań (mamy tylko 7 barnabitów w kraju, z czego tylko 5 to Polacy). Zakon powstał w 1533 r., założony przez lekarza Antoniego Marię Zaccaria. Pełna nazwa zgromadzenia brzmi Zgromadzenie Księży św. Pawła – Barnabitów.  W Polsce rozpoczęli działalność w 1989 r. Zajmują się prowadzeniem Centrum konferencyjnohotelowego, dzięki czemu starają się prowadzić ewangelizację wśród ludzi biznesu.

Fot. Marcin Kluczyński

Drugi dzień był dla uczestników Ośrodka bardzo pracowity, ale jednocześnie owocny, obfitował w wykłady, warsztaty i wartościowe spotkania. Rozpoczął go przewodniczący stowarzyszenia Tomasz Nakielski, prowadząc wykład Misja, cele i zadania Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana”. Było to doskonała okazja by przypomnieć sobie i poznać lepiej założenia Katolickiej Nauki Społecznej. Kolejne zajęcia realizowane przez ks. dr Dariusza Wojteckiego, asystenta krajowego “Civitas Christiana” poświęcone zostały tematowi Świeccy w Kościele, w życiu publicznym i społecznym w dokumentach Kościoła. Uczestnicy ROFK-S dowiedzieli się wiele o misji, którą ma do spełnienia laikat, na równi z duchownymi, choć w innych sferach życia Kościoła.

Warsztaty dotyczące organizacji spotkań poprowadził Marcin Kluczyński, redaktor naczelny Miesięcznika “Civitas Christiana”, członek Rady Głównej, a także sekretarz Zarządu Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Łodzi. Przedstawił kroki, które należy po kolei realizować, kiedy przygotowujemy spotkanie, przypomniał o czym należy pamiętać, a także jakie formy spotkań zastosować. Drugą częścią zajęć były warsztaty, podczas których uczestnicy pracowali nad wymyślonymi przez siebie projektami spotkań.

Fot. Marcin Kluczyński

Punktem, który bardzo poruszył uczestników było spotkanie z panią Iwoną Czarcińską związaną z Instytutem Prymasa Wyszyńskiego, która osobiście znała Prymasa i dała piękne oraz wzruszające świadectwo o jego życiu. Pomimo tego, że był on nieustannie inwigilowany, podsłuchiwany, śledzony, przetrzymywano go w aresztach, to jednak zachował wolność wewnętrzną, oddając się całkowicie Maryi, wybaczając swoim wrogom, krocząc drogą świętości.

Ostatniego dnia odbyła się msza, którą współprowadzili uczestnicy zjazdu.

Interesujące działania, wykłady, a także gościnność Centrum Barnabitów sprawiły, że atmosfera pierwszej sesji Regionalnego Ośrodka Formacji KatolickoSpołecznej była doskonała i sprzyjała integracji uczestników. Kolejny zjazd odbędzie się w terminie jesiennym.

/wj

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Iwona Czarcińska #Katolicka Nauka Społeczna #ks. dr Dariusz Wojtecki #Marcin Kluczyński #Romuald Gumienniak #slider #Tomasz Nakielski
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej