Podsumowanie peregrynacji relikwii bł. Stefana Wyszyńskiego w Regionie Szczecińsko-Koszalińskim

2022/03/2
IMG 0631 v2
mg

28 stycznia 2022 r. w Choszczówce rozpoczęła się peregrynacja relikwii bł. Stefana Wyszyńskiego. Maciej Szepietowski, Prezes Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana”, rozpoczynając uroczystość, podkreślił znaczenie wspólnotowej modlitwy i odbudowy duchowej więzi członków Stowarzyszenia, którzy za wzór obrali błogosławionego kardynała.

Pierwszym terenem, do którego przyjechały relikwie Prymasa Tysiąclecia był Region Szczecińsko-Koszaliński. 1 lutego zawitały do kaplicy Fundacji Małych Stópek w Szczecinie. Ks. Tomasz Kancelarczyk poprowadził Nowennę ku czci błogosławionego, która odmawiana była we wszystkich oddziałach Stowarzyszenia podczas peregrynacji. Członek Zarządu Stowarzyszenia, Ewelina Goździewicz, powiedziała, że to miejsce jest bardzo symboliczne w kontekście działań na rzecz ochrony życia, które w nauczaniu kard. Stefana Wyszyńskiego było niesłychanie istotne. 2 lutego biskup pomocniczy archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej - Henryk Wejman - odprawił Mszę Święta, podczas której s. Nulla, uzdrowiona za wstawiennictwem Prymasa Tysiąclecia, uroczyście wniosła relikwie do świątyni. Kolejnymi stacjami peregrynacji był Kamień Pomorski i Gryfice. W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej relikwie nawiedziły najpierw parafię pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Dźwirzynie. Eucharystię odprawił ks. Marek Żejmo, proboszcz i jednocześnie diecezjalny asystent kościelny "Civitas Christiana”. Na trasie peregrynacji znalazł się również Szczecinek, gdzie relikwie bł. Stefana Wyszyńskiego nawiedziły wszystkie parafie. Ks. Marek Kowalewski porównał trzyletnie uwięzienie Prymasa przez władze komunistyczne do trzech dni pobytu Jonasza we wnętrzu wielkiej ryby. Jonaszowe uwięzienie zaowocowało nawróceniem Niniwy, zaś pozbawienie wolności Prymasa przyniosło pogłębienie wiary narodu polskiego i jego odrodzenie, a ostatecznie zwycięstwo nad komunizmem. Peregrynowanie w Słupsku rozpoczęło się 20 lutego w kościele pw. św. o. Maksymiliana Kolbego. Podczas Eucharystii w intencji członków Stowarzyszenia homilię o nauczaniu prymasa Wyszyńskiego wygłosił ks. dr Tadeusz Ceynowa. Kolejnego dnia relikwie gościły w Sanktuarium św. Józefa, a następnie w kościele św. Ottona, gdzie odbyło się całodobowe czuwanie sióstr klarysek. Ostatni przystanek peregrynacji relikwii kardynała przypadł w Koszalinie. 24 lutego zawitały one do parafii pw. Ducha Świętego. Podczas mszy świętej, świadectwem swojego uzdrowienia za wstawiennictwem błogosławionego, podzieliła się s. Nulla. Następnie relikwie nawiedziły Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na Górze Chełmskiej. Peregrynacja zakończyła się w koszalińskiej katedrze.

Relikwie dotarły do 11 miejscowości, w tym 26 kościołów, kaplic i miejsc kultu, gdzie zostały przyjęte z szacunkiem, godnością i oddaniem. Dla członków “Civitas Christiana” był to czas ogromnego zaangażowania, ale także wzmocnienia ducha wspólnotowości. 28 lutego relikwie z Regionu Szczecińsko-Koszalińskiego zostały przewiezione do Regionu Gdańsko-Toruńskiego.

/mg

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Peregrynacja 2022 #Wyszyński #Prymas #Prymas Tysiąclecia
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej