Pomorze modliło się o pokój

2014/09/18

Oddział Okręgowy „Civitas Christiana” w Gdańsku rozpoczął pracę w roku społecznym 2014/2015 w ostatnią sobotę sierpnia i pierwszy piątek września. W tym roku przewodnicząca Rady Oddziału w Czersku Teresa Borzyszkowska zaprosiła członków Oddziału Okręgowego, czerskich organizacji pozarządowych i przedstawicieli władz samorządowych, aby upamiętnić 100. rocznicę wybuchu I wojny światowej i jednocześnie modlić się o pokój na świecie.

Czersk2Eucharystię w kościele pw. Świętej Marii Magdaleny odprawił opiekun oddziału ks. Ariel Januszewski, który w swojej homilii rozwinął temat Bożego pokoju, a modlitwa wiernych w wezwaniach uzewnętrzniała troskę o pokój we wszystkich wymiarach życia społecznego. Natomiast nabożeństwo Drogi Krzyżowej, na grobach ofiar pruskiego obozu jenieckiego Kriegsgefangenenlager Czersk z okresu I wojny światowej, poprowadził ks. prałat Henryk Kotlenga. Rozważania poszczególnych stacji, czytane przez członków Stowarzyszenia, były chwilą modlitwy z cierpiącym Chrystusem o pokój w naszym sercu, w naszych rodzinnych domach, wspólnotach, narodzie i na całym świecie.

Czersk3Uczestników uroczystości z historią cmentarza zapoznał Zbigniew Talewski. Są na nim pochowani, w zbiorowych grobach, żołnierze armii rosyjskiej (wielu narodowości) zmarli w obozie jenieckim założonym po rozbiciu armii w rejonie Nidzicy. W obozie będącym filią obozu z Tucholi mieszkało w ziemiankach kilkadziesiąt tysięcy jeńców. Panowała tam duża śmiertelność.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele samorządu: Przemysław Biesek-Talewski – wicestarosta powiatu Chojnice i z-ca Burmistrza Czerska – Jan Gliszczyński oraz członkowie organizacji społecznych: Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Czerskiej, Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a także p. Marek Piechocki z Kościerzyny, współpracujący z fundacją inicjatywy obywatelskiej – Pragnących Pokoju. Warte honorową przy monumentalnym cmentarnym pełniły harcerki ze Szkoły Podstawowej w Czersku, a ich nauczyciel, zarazem harcmistrz, śpiewem i grą na gitarze uświetnił zarówno mszę świętą, jak i modlitwy na cmentarzu.

W Czersku spotkali się członkowie z południowej części województwa, natomiast członkowie gdańskiego i „północnych” oddziałów wzięli udział w Eucharystii i nabożeństwie Drogi Krzyżowej na cmentarzu na Zaspie. Upamiętniono i modlono się wspólnie z Kaszubami w 75 rocznicę wybuchu II wojny światowej za jej ofiary, a także za pokój na świecie. Na cmentarzu pochowani są m.in. obrońcy Poczty Polskiej, błogosławieni księża: Górecki i Komorowski, ofiary grudnia 1970 r. oraz członkowie polonii polskiej. Eucharystię sprawował i nabożeństwo Drogi Krzyżowej poprowadził ks. Leszek Jażdżewski, opiekun Oddziału w Wejherowie.

Teresa Borzyszkowska
Waldemar Jaroszewicz

mm

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Czersk #Gdańsk #pokój
© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej