Poświęcenie nowego poznańskiego lokalu przez Ks. Abp. Stanisława Gądeckiego

2017/05/16
37-2017-238-672x372.jpg

Dnia 15 maja 2017 roku w Oddziale Okręgowym w Poznaniu miało miejsce wydarzenie doniosłe: poświęcenie nowej siedziby przez Jego Ekscelencję Księdza Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Tę ważną uroczystość poprzedziło zebranie Zarządu Oddziału Okręgowego z Przewodniczącym Stowarzyszenia Tomaszem Nakielskim.

Nowa siedziba poznańskiego Oddziału znajduje się przy ulicy Bóżniczej w nowoczesnym biurowcu. Przeprowadzka i przysposabianie kwatery do pracy trwało kilka miesięcy. Jednak remonty, najlepszy sprzęt czy najpiękniejszy wystrój wnętrz – choć nieocenione dla komfortu i efektywności pracy – nie powinny stanowić celu czy wyznacznika dla katolickiego Stowarzyszenia. Naszą działalnością bowiem służymy Bogu, Kościołowi i społeczeństwu poprzez podejmowanie rozmaitych aktywności na polu formacji, kultury, rodziny czy samorządu. Dlatego niezwykle istotnym ukoronowaniem wszelkich ludzkich wysiłków w przygotowaniu nowej siedziby było jej poświęcenie, którego dokonał Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Metropolita Poznański i zarazem Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, Stanisław Gądecki.

Pierwszym etapem wczorajszego wydarzenia było zebranie Zarządu Oddziału Okręgowego w Poznaniu, w którym uczestniczył także Przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Tomasz Nakielski. Przygotował on prezentację, dotyczącą celów Stowarzyszenia i wyzwań, jakie przed nim aktualnie stoją. Opowiedział też o niektórych podejmowanych obecnie inicjatywach Stowarzyszenia na poziomie ogólnopolskim takich jak: Centralny Ośrodek Kształcenia Liderów, Regionalny Ośrodek Formacji Katolicko-Społecznej, Spotkanie informacyjno-szkoleniowe, Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej czy I Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej, którego organizację zainspirował Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki. Po wystąpieniu Przewodniczącego podjęto ciekawą dyskusję.

Uroczystość poświęcenia rozpoczęła się o godzinie 17. Przewodniczący Zarządu Oddziału Okręgowego Karol Irmler oficjalnie otworzył uroczystość i przywitał Księdza Arcybiskupa oraz wszystkich zebranych gości. „Ten piękny i bardzo nowoczesny lokal nie jest po to, aby było nam w nim przyjemnie i wygodnie, lecz ma służyć dla naszej lepszej pracy, zgodnie z celami naszego Stowarzyszenia” – mówił pan Irmler. Następnie głos zabrał Przewodniczący Stowarzyszenia Tomasz Nakielski. „Do dzisiaj pamiętam, jak Jan Paweł II mówił do naszego Stowarzyszenia w 1994 roku, abyśmy budowali Civitas Christiana. Papież miał oczywiście na myśli ten wymiar duchowy, którego budowa wymaga jednak solidnej bazy materialnej, w tym dogodnego miejsca do pracy”. Podziękował także Księdzu Arcybiskupowi za patronat, wszelką pomoc i zaangażowanie na rzecz Stowarzyszenia. Przypomniał, że to wszak Ksiądz Arcybiskup natchnął „Civitas Christiana” do zorganizowania Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej.

Potem słowo wygłosił Ksiądz Arcybiskup: „Już sam nowy budynek nastawia do Stowarzyszenia pozytywnie. W murach starej siedziby ktoś mógłby odnieść błędne wrażenie, że Katolicka Nauka Społeczna to coś starego i nieaktualnego”. Jego Ekscelencja zwrócił uwagę na ogromne znaczenie formacji dla aktywności Stowarzyszenia: „Nie można promować Katolickiej Nauki Społecznej nieuformowanym. Wielu powołuje się na Katolicką Naukę Społeczną, ale nic z tego nie wynika”. Przewodniczący Episkopatu Polski pogratulował również Stowarzyszeniu za liczne inicjatywy, podkreślając w szczególny sposób wartość czasopisma „Społeczeństwo”. „Ważnym aspektem Waszej działalności jest przekładanie znajomości Katolickiej Nauki Społecznej na praktykę. Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” ma ogromną rolę w życiu Kościoła i społeczeństwa. Dziękuję Wam za wszystko. To bowiem w czym miałem okazję uczestniczyć pokazuje, że członkowie „Civitas Christiana” poważnie traktują swoje zobowiązania” – powiedział Ksiądz Arcybiskup.

Głos zabrali również inni znamienici goście obecni na uroczystości: burmistrz Środy Wielkopolskiej, pan Wojciech Ziętkowski, asystent kościelny „Civitas Christiana” w Poznaniu ks. dr Janusz Grześkowiak, reprezentujący Zarząd Grupy INCO Michał Burzyński oraz przewodniczący Oddziału Stowarzyszenia w Zielonej Górze Piotr Jankowiak, który wręczył Ks. Arcybiskupowi oraz innym gościom najnowsze wydanie książki „Wydarzenia Zielonogórskie 1960 roku”. Później nastąpiło uroczyste poświęcenie i wspólna modlitwa. Po ceremonii goście mogli skosztować licznych, elegancko przygotowanych specjalnie na tę okazję, potraw.

Poświęcenie nowej siedziby jest dla poznańskiego Oddziału punktem przełomowym. Chcemy z jeszcze większym zaangażowaniem oraz gorętszym zapałem podjąć się zadań, które przeznaczył dla nas Bóg dla budowania Civitas Christiana w Polsce. Wierzymy, że On nam pomoże, więc powtarzamy za św. Pawłem: „Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia” (Flp 4, 13).

Piotr Ewertowski, (fot. Maciej Konieczny, Szymon Szczęsny)

/ss

Szczesny Szymon

Szymon Szczęsny

Historyk, ekonomista, podróżnik. Członek Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#abp Stanisław Gądecki #Civitas Christiana Poznań #Karol Irmler #ks. dr Janusz Grześkowiak #Michał Bużyński #Piotr Jankowiak #Tomasz Nakielski #Wojciech Ziętkowski #Zofia Grześkowiak
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej