Poznań: Ośrodek Formacji Katolicko-Społecznej w Łebie

2016/09/16
leba-41.jpg

Tegoroczna sesja (8-11 września) Ośrodka Formacji Katolicko-Społecznej w Łebie została poświęcona kluczowej tematyce dla Kościoła w Polsce w tym roku: 1050 rocznicy Chrztu Polski oraz Nadzwyczajnemu Roku Bożego Miłosierdzia.

Spotkanie w Łebie rozpoczęło się od zebrania Zarządu Oddziału Okręgowego. W czasie posiedzenia Przewodniczący Zarządu O/O Karol Irmler przedstawił zmiany w statucie jakie nastąpiły po 15 lipca br. Wśród omawianych kwestii znalazły się również sprawy związane ze zbliżającą się pielgrzymką do Kalisza. Uroczyście pożegnano także przechodzącego na emeryturę wieloletniego Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej, a jednocześnie Przewodniczącego Zarządu Oddziału w Wągrowcu Jacka Bielawskiego.

leba-7

Cykl formacyjny rozpoczął się w piątek. W pierwszym wykładzie pt. „Polska tożsamość chrzcielna i religijna”, doktorant Uniwersytetu Gdańskiego Tomasz Wiśniewski, przedstawił uczestnikom w jaki sposób wiara katolicka wpłynęła na ukształtowanie się polskiej tożsamości na przestrzeni dziejów. Wystąpienie było analizą wydarzeń historycznych obejmującą takie fakty jak: Chrzest Polski, średniowieczny kult świętych, wojny czasów nowożytnych czy walkę z nazistowskim i komunistycznym totalitaryzmem. Zagłębiając się w każde z tych zagadnień widzimy w jak ścisłym związku z żywym kultem i opieką Matki Bożej tworzyła się religijność Polaków. Za przykłady służą tu chociażby: powstanie pierwszego sanktuarium maryjnego w Górce Klasztornej już w 1079 r., bohaterska obrona Jasnej Góry, śluby lwowskie czy obchody millenium Chrztu Polski.

leba-25

Temat związany z Nadzwyczajnym Rokiem Bożego Miłosierdzia podjęła siostra Nikodema ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego. W swoim wystąpieniu dotyczącym kultu Bożego Miłosierdzia przedstawiła zebranym wiadomości dotyczące jego powstania i rozwoju. Przybliżyła sylwetki św. Faustyny Kowalskiej i bł. ks. Michał Sopoćko, który jest założycielem Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego. Nie zabrakło także  historii namalowania i szczegółowego omówienia wizerunku Jezusa Miłosiernego. Siostra Nikodema dała również wspaniałe świadectwo opowiadając o swojej pracy w hospicjum w Darłowie oraz o uczestnictwie w niedawnych Światowych Dniach Młodzieży.

leba-38

Na zakończenie wrześniowej sesji OFKS jej członkowie tradycyjnie już wzięli udział we Mszy św. w kościele pw. Św. Jakuba Apostoła w Łebie. Kościół będący jednym z punktów polskiego szlaku pielgrzymkowego do hiszpańskiego Santiago de Compostela, od kilku lat jest organizatorem niezwykle ciekawej inicjatywy jakim jest Kaszubskie Camino. W tym roku w ramach imprezy odbył się m.in. wykład dotyczący kulturotwórczej roli parafii, Msza św. w języku kaszubskim oraz festiwal rękodzieła.

leba-41

txt. i fot. Szymon Szczęsny

/ss

Szczesny Szymon

Szymon Szczęsny

Historyk, ekonomista, podróżnik. Członek Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#1050. rocznica Chrztu Polski #Boże Miłosierdzie #Civitas Christiana Poznań #Karol Irmler #łeba #OFKS #św. Fautyna Kowalska #Tomasz Wiśniewski #Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej