Poznań: Ośrodek Formacji Katolicko-Społecznej w Łebie

2017/09/13
wp-20170908-20-19-59-pro-672x372.jpg

W dniach 7 – 10 września (czwartek – niedziela) 2017 roku odbyła się kolejna sesja Ośrodka Formacji Katolicko – Społecznej w Łebie, której tematem przewodnim była liturgia.

Konferencje formacyjne pierwszego i drugiego dnia poprowadził ks. dr hab. Franciszek Jabłoński, referent duszpasterstwa rodzin oraz diecezjalny dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W czwartek członkowie poznańskiego Oddziału „Civitas Christiana” mieli okazję dowiedzieć się bardzo dużo o elementach liturgii Mszy Świętej, gestach i znaczeniu symboli oraz słów używanych podczas Eucharystii. Wszystko podbudowane zostało historią rozwoju czynności sakralnych w Kościele oraz licznymi, nieraz zabawnymi anegdotami, dotyczącymi tematu, z różnych zakątków świata, które odwiedził nasz prelegent. Podczas Mszy Świętej, którą w piątek wieczorem ks. Jabłoński celebrował w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Łebie, grupa starała się wcielać w życie wiedzę i wskazówki, otrzymane podczas popołudniowego referatu.

 

Drugiego dnia aspekt liturgiczny został poszerzony o kwestie rodziny, świeckich i powołania misyjnego. W pamięci uczestników zapadło nowe tłumaczenie fragmentu Ewangelii wg św. Mateusza: Idźcie więc i pozyskujcie uczniów (zamiast Idźcie i głoście), które skierowane zostało przez Chrystusa nie tylko do księży i zakonników, lecz w równym stopniu do świeckich, tak żyjących w celibacie, jak i w małżeństwie. Centrum piątkowego dnia również stała się Msza Święta w oblackiej parafii Wniebowzięcia NMP pod przewodnictwem ks. Jabłońskiego.

Jednak ten dzień nie skończył się szybko. Na wieczór zaplanowana została bowiem zabawa taneczna, podczas której świętowano 50-lecie ślubu państwa Zofii i Henryka Grześkowiaków. Nasi Jubilaci nie ukrywali wzruszenia, reszta zaś szczerego podziwu wobec tak pięknego świadectwa życia małżeńskiego. Uroczystość urozmaicił koncert zespołu “Stawiszynianki”, złożonego z członków Oddziału Stowarzyszenia w Stawiszynie. Nie obyło się także bez dj-a i tańców, które tak wszystkich zaangażowały, że zabawa znacznie się przedłużyła.

 

W sobotnie popołudnie odbyło się Zebranie Zarządu Oddziału Okręgowego Stowarzyszenia w Poznaniu. Po nim Piotr Ewertowski, pracownik Oddziału, podróżnik oraz doktorant Wydziału Historycznego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, wygłosił referat o historii chrześcijaństwa w Chinach oraz obecnej sytuacji tamtejszego Kościoła w kontekście współczesnej kultury i mentalności Państwa Środka. Wystąpienie okraszone było opowieściami prelegenta z jego dwóch podróży do Azji Wschodniej.

Sesja OFKS tradycyjnie zakończyła się Mszą Świętą w kościele pw. Św. Jakuba Apostoła w Łebie.

Piotr Ewertowski, fot. Karol Irmler, Ewelina Goździewicz, Piotr Ewertowski

/ss

Szczesny Szymon

Szymon Szczęsny

Historyk, ekonomista, podróżnik. Członek Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Civitas Christiana Poznań #Karol Irmler #ks. dr hab. Franciszek Jabłoński #Ośrodek Formacji Katolicko-Społecznej #Piotr Ewertowski
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej