Prawo jest dobre, jeśli stoi za nim miłość!

2022/06/9
AdobeStock 330578516
Fot. Adobe Stock

Prawo jest wtedy dobre, jeśli stoi za nim miłość, a miłość największą, na krzyżu, ofiarował nam Jezus Chrystus. Św. Jadwiga Królowa wiedziała, że za przepisem powinno kryć się bezinteresowne działanie dla innych – powiedział bp Mirosław Milewski w Brwilnie koło Płocka. We wspomnienie tej świętej udzielił grupie młodzieży sakramentu bierzmowania.

Bp Mirosław Milewski w parafii św. Andrzeja Apostoła w Brwilnie odwołał się do słów Jezusa z Ewangelii o tym, że przyszedł on „wypełnić Prawo” (Mt 5, 17). Jego zachowywanie jest ważne, jednak od prawa większa jest miłość. Prawo potrzebuje Ducha miłości, który pomaga widzieć więcej niż tylko sam przepis. Jezus wypełnił prawo miłością i całkowitą ofiarą, kiedy pozwolił, by Go przybito do krzyża.

Kaznodzieja przypomniał wiernym, że patronka dnia św. Jadwiga Andegaweńska (1374-1399) była pierwszą i jedyną kobietą – królem na tronie polskim, a nie królową, czyli żoną króla. Mówi się o niej, że była prawdziwym mężem stanu. Żona króla Władysława Jagiełły miała osiągnięcia polityczne i naukowe. Współcześnie została bohaterką gry strategicznej „Civilization VI”.

- Za życia wyróżniała się pobożnością. Za praktykami religijnymi szły czyny: Jadwiga prowadziła szeroką działalność charytatywną, była wrażliwa na biedę materialną i krzywdę społeczną. Stawała również w obronie ludzkiej godności: swego męża króla Władysława Jagiełłę, który jej zdaniem narzucał na chłopów zbyt wysokie podatki, zapytała kiedyś „A któż im łzy powróci?”, czyli kto ich zrozumie, kto wczuje się w ich sytuację – stwierdził biskup pomocniczy w Płocku.

Podkreślił, że święta rodem z Węgier przedkładała prawo nad miłość: wiedziała, że za przepisem powinno kryć się bezinteresowne działanie dla innych. W całym swym życiu służyła ludziom. Swoją pozycję społeczną, talenty, życie prywatne całkowicie oddała na służbę Bogu. Biskup dodał, że św. Jadwiga „wiedziała i wiedziała więcej”.

Warto skoncentrować się na tym, na co i jak się patrzy. Warto oderwać wzrok od ekranu komputera, smartfona, telewizora. Warto zobaczyć coś więcej: sercem, a nie powierzchownie. Zrobili to na przykład Polacy, którzy kierując się troską i miłością o bliźniego przyjęli w Ojczyźnie wiele ukraińskich matek z dziećmi, i starają się zapewnić im godne warunki do życia.

- Dziś proszę was młodych, aby dzień przyjęcia sakramentu pomógł otworzyć się na dary Ducha Świętego - Ducha Miłości. On uczy, że prawo jest wtedy dobre, jeśli stoi za nim miłość, a tę miłość największą, na krzyżu, ofiarował nam Jezus Chrystus - głosił bp Milewski.

Źródło: ekai.pl

/em

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#news #e-civitas #św. Jadwiga #Bierzmowanie #bp Mirosław Milewski #duch święty
© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej