nsbg

Prezes NBP ogłosił rozpoczęcie prac nad narodową strategią bezpieczeństwa gotówki

2020/11/24

Prezes NBP prof. Adam Glapiński podczas przemówienia otwierającego tegoroczną edycję Kongresu Obsługi Gotówki ogłosił rozpoczęcie prac nad narodową strategią bezpieczeństwa gotówki. Bank centralny będzie chronił polskie znaki pieniężne (banknoty i monety) przed wyeliminowaniem z obrotu jako gwarant bezpieczeństwa i wolności państwa.

Narodowy Bank Polski zawsze będzie obrońcą gotówki, polskich banknotów i monet, ponieważ zwłaszcza w trudnych sytuacjach zapewnia ona bezpieczne i nieprzerwane funkcjonowanie gospodarki, pozbawione zewnętrznych wpływów i ryzyka przerwania realizacji zobowiązań. Gotówka w czasach pandemii przestała już być po prostu instrumentem płatniczym, a stała się istotnym elementem stabilizacji infrastruktury całego państw - mówił prezes NBP. 

Chciałbym podkreślić, że my jako Polacy zawsze staliśmy na straży wolności i jesteśmy wyczuleni na każdą próbę jej ograniczania. Eliminacja gotówki w ramach prowadzenia forsowanej przez niektóre banki, media i międzynarodowe koncerny ekonomii bezgotówkowej nie sprzyja poszerzaniu i wzmacnianiu wolności jednostki - dodał.

Prezes NBP poinformował, że bank centralny ponowi postulat o wprowadzenie przepisu w ustawie o usługach płatniczych, który wzmocni prawa konsumentów, rozstrzygając, że mają oni prawo dokonywać płatności w formie gotówkowej "zawsze i wszędzie".

Całe wystąpienie prezesa NBP można obejrzeć pod linkiem:

na podstawie: nbp.pl, obserwatorfinansowy.pl

/mwż

© Civitas Christiana 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej