Procesja światła i hołd z kwiatów - niezwykłe tradycje na 8 grudnia

2021/12/7
roses g051fed621 1920
Źródło: pixabay.pl

W środę 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, w Poznaniu odbędzie się tradycyjna procesja światła. Także na Jasnej Górze uroczystość będzie celebrowana w niezwykły sposób. 

Wierni ze świecami przejdą sprzed kościoła św. Małgorzaty przez Most Jordana do figury Niepokalanej na Ostrowie Tumskim. Jak tłumaczy rzecznik prasowy Archidiecezji Poznańskiej, ks. Maciej Szczepaniak, procesja ma wymiar symboliczny a inspiracją do jej zorganizowania była właśnie Most Jordana. 

Świadomi jesteśmy tego, że musimy zachować wiarę naszych przodków, którą symbolicznie wyraża pierwszy poznański biskup Jordan - mówi ks. Maciej Szczepaniak. 

Procesja rozpocznie się o godzinie 18 na poznańskiej Śródce. W wydarzeniu, jak co roku, uczestniczyć będą biskupi poznańscy, klerycy Arcybiskupiego Seminarium Duchownego oraz delegacje mundurowych. Wierni zachęcani są do zabrania ze sobą świec.

Na Jasnej Górze z kolei już po raz trzynasty odbędzie się "Hołd z kwiatów" pod figurą Niepokalanej. Uroczystość nawiązuje do rzymskiego zwyczaju tzw. omaggio floreale (hołdu z kwiatów), który sięga 1938 r., kiedy to papież Pius XI polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotować 8 grudnia na placu Hiszpańskim w Rzymie uroczysty akt oddania czci Maryi Niepokalanej. Odtąd każdego roku Ojciec Święty składa Maryi wieniec z kwiatów.

Białe kwiaty składa nie tylko arcybiskup ale również pielgrzymi. Figura Niepokalanej tego dnia jest udekorowana setkami białych kwiatów. Wypowiadany jest akt zwierzenia. 

Uroczystości jasnogórskie rozpoczną o godz. 16.15 nieszpory w Kaplicy Matki Bożej, po czym w procesji światła pielgrzymi i wierni arch. częstochowskiej przejdą na plac jasnogórski pod figurę Niepokalanej.

Tam ok. godz. 17.00 dokonany zostanie akt zawierzenia Kościoła, ojczyzny i świata. Po czym na wzór rzymski główny celebrans w koszu drabiny strażackiej zostanie podniesiony w górę i złoży u stóp figury Maryi Niepokalanej wiązankę białych róż.

 

Żródło: radioemaus.pl/ stacja7.pl

 

/ut 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Niepokalana
© Civitas Christiana 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej