Rekolekcje w Gietrzwałdzie

2014/04/10

W dniach 5-6 kwietnia 2014 r. w sanktuarium maryjnym w Gietrzwałdzie odbyły się Dni Skupienia dla członków Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana”. Uczestniczyli w nich przedstawiciele Oddziałów i środowisk z terenu województwa warmińsko-mazurskiego. Obecny był także Przewodniczący Stowarzyszenia, Tomasz Nakielski, który po powitaniu przez przewodniczącego Oddziału Okręgowego, Zbigniewa Połoniewicza, podzielił się kilkoma informacjami dotyczącymi spraw bieżących, jakimi żyje nasza organizacja.

Nauki rekolekcyjnie prowadził ks. kanonik Mieczysław Adamczyk, proboszcz parafii św. Rozalii w Suszu, który wprowadził nas także w liturgię niedzielną. Odbyliśmy Drogę Krzyżową – z racji pięknej pogody miała ona miejsce w plenerze. Posłużyliśmy się tekstami Drogi Krzyżowej, którą prowadził kard. Karol Wojtyła w 1976 r. podczas rekolekcji, jakie wygłosił dla Pawła VI i kurii rzymskiej. Nosiły one tytuł: „Znak, któremu sprzeciwiać się będą”.

Po Drodze Krzyżowej przeszliśmy na miejscowy cmentarz, by złożyć wiązankę kwiatów na grobie ks. infułata Wojciecha Zinka, wikariusza kapitulnego diecezji warmińskiej w latach 1951-1953, który nie poddał się szykanom Służby Bezpieczeństwa i stanął w obronie Prymasa Wyszyńskiego, za co potem przez prawie trzy lata był osadzony w więzieniu rakowieckim w Warszawie. Oddaliśmy tym skromnym gestem hołd kapłanowi, o którym tak ciepło wyrażał się nasz patron, Sługa Boży Kard. Stefan Wyszyński, Prymas Polski. To właśnie ks. Zink zaprosił księdza Prymasa w sierpniu 1953 na wypoczynek do Orzechowa koło Olsztynka. Wkrótce po tym odpoczynku ksiądz Prymas został internowany na trzy lata.

Sobotni wieczór zakończyło specjalne nabożeństwo.

W niedzielę rano konferencję dotyczącą rzeczywistości krzyża w mentalności chrześcijan wygłosił ks. kan. Romuald Zapadka, proboszcz parafii bł. Franciszki Siedliskiej w Olsztynie, jednocześnie nasz asystent kościelny. Następnie przewodniczył on uroczystej mszy świętej w bazylice gietrzwałdzkiej, która zakończyła Dni.

mm

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Gietrzwałd #nakielski #rekolekcje #Wyszyński #Zapadka #Zink
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej