Rekolekcje w Świętej Wodzie, dzień pierwszy

2014/03/14

Tegoroczne rekolekcje wielkopostne członków Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” miały miejsce w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Święta Woda w Wasilkowie koło Białegostoku. Trzy słoneczne dni (11-13 marca) wypełnione bogatym programem dostarczyły pielgrzymom duchowej strawy, licznych wrażeń i refleksji, pozwalając odetchnąć od codziennego pośpiechu i zregenerować siły. Temat rozważań brzmiał: „Fascynacja złem. Siedem grzechów głównych w życiu osobistym i społecznym”.

Pierwszego dnia uczestnicy rekolekcji modlili się Koronką do Miłosierdzia Bożego oraz wzięli udział we mszy świętej odprawionej przez Metropolitę Białostockiego ks. abpa Edwarda Ozorowskiego. Po nabożeństwie spotkali się z pasterzem diecezji i władzami „Civitas Christiana” w sali konferencyjnej Domu Pielgrzyma. Ksiądz biskup mówił o historii swojej archidiecezji, dobrej współpracy ze Stowarzyszeniem „Civitas Christiana”, obecnej sytuacji w kraju, którą określił jako „kryzys rozumu” i dominacji w głównych mediach poglądów dalekich od treści ewangelicznych. Głos zabrał również przewodniczący KSCCh Tomasz Nakielski. Wspomniał o formacyjnym charakterze organizacji, którą kieruje i przypomniał jej program.

– Mamy trzy podstawowe fundamenty – stwierdził przewodniczący. – Chcemy czerpać inspirację z katolickiej nauki społecznej kształtując kulturę, ekonomię i politykę, rozumianą jak roztropną troskę o dobro wspólne. Drugi nasz filar to działalność historyczna i patriotyczna, której chcemy poświęcać wiele uwagi, a trzeci to nawiązywanie do dziedzictwa naszego wspaniałego patrona, prymasa Stefana Wyszyńskiego, którego nauczanie jest ciągle aktualne.

Proboszcz parafii i kustosz Sanktuarium, ks. Alfred Butwiłowski, oprowadził gości po okolicy. Opowiedział historię miejsca, które znajduje się pod jego pieczą od 1995 roku, pokazał grotę z tryskającym cudowną wodą źródełkiem (to tu w 1719 roku odzyskał wzrok Bazyli Lenczewski z Supraśla), kamienie intencyjne i wyjaśnił ideę krzyży intencyjnych na wzgórzu stawianych przez firmy, instytucje, władze krajowe i samorządowe, na których wiszą setki małych krzyżyków pozostawianych przez pielgrzymów.

Wieczorem ks. dr Dariusz Wojtecki, asystent kościelny Oddziału Okręgowego „Civitas Christiana” w Białymstoku, wygłosił w sali konferencyjnej pierwszą z czterech konferencji o siedmiu grzechach głównych, poświęconej pierwszemu z nich – pysze. Nauki rekolekcjonisty były każdorazowo poprzedzone filmem „Wystawieni na próbę”, zrealizowanym przez Boska.tv, w którym ośmioro katolickich dziennikarzy: Anna Karoń-Ostrowska, Katarzyna Olubińska, Grzegorz Polak, Anna Sosnowska, Błażej Strzelczyk, Wojciech Teister, Tomasz Terlikowski i Piotr Żyłka opowiada o swoich skojarzeniach, doświadczeniach i problemach z siedmioma grzechami głównymi. Porządek dnia zakończył Apel Jasnogórski.

Marcin Motylewski

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#civitas christiana #nakielski #rekolekcje #Święta Woda #wojtecki
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej