Ostatnia w tym roku Akademia Kozłowiecka, która odbyła się 26 października, miała szczególny charakter, w związku z ogólnopolską peregrynacją obrazu Jezusa Miłosiernego, który właśnie tego dnia został przekazany Oddziałowi Lubelskiemu na ręce przewodniczącego Tomasza Kamińskiego.
Obraz towarzyszył nam w refleksji przed Uroczystością Wszystkich Świętych oraz Narodowym Świętem Odzyskania Niepodległości.
Po przywitaniu gości przez gospodarzy: Andrzeja Pruszkowskiego i Marcina Sułka, jako pierwszy wystąpił pan prof. Cezary Taracha (KUL) z wykładem pt. „Kardynał Wyszyński i Hispanidad. Wybrane problemy”. Kolejny gość, ks. prof. Rafał Bednarczyk (UKSW) w wykładzie „Katecheza prawem i szansą dla rodziny, Kościoła i narodu w świetle myśli bł. Stefana Wyszyńskiego” przypomniał ważne aspekty nauczania Prymasa w szczególnych dla nas obszarach – rodzinie i Kościele, czyli w najmniejszej, ale najważniejszej komórce społecznej oraz w wielkiej rodzinie osób wierzących, katolików. Też dziś potrzebujemy wsparcia i siły płynącej od naszych kapłanów. Otrzymujemy je od ks. dr. Krzysztofa Stoli, asystenta kościelnego lubelskiego oddziału Stowarzyszenia, który podczas Akademii przekazał nam ważne przesłanie w wykładzie pt. „Miłosierdzie - trudne słowo, głębokie znaczenie”.
Akademia, dzięki projekcji I części poruszającego filmu Pawła Woldana „Kościół katolicki w Polsce podczas II wojny światowej” przypomniała jeden z ogromnie ważnych rozdziałów walki o niepodległość oraz postacie ludzi odważnych, patriotów, niezachwianych w wierze i oddaniu Ojczyźnie. Dzielnych kapłanów, którzy cierpieli, byli prześladowani, modlili się i walczyli, oddając zdrowie i życie za Boga, za Polskę.
Dziś, kiedy znów atakowany jest Kościół, głośno niosą się słowa Prymasa Tysiąclecia: „Jeżeli będą chcieli zniszczyć naród, zaczną od Kościoła”. Czy tak nie dzieje się teraz? Odpowiedź zdaje się być oczywista, dlatego razem staramy się szukać obrony i podpowiedzi u wielkich postaci, w historii ich życia, zgłębiając ich nauczanie, szukając rozwiązań by w XXI wieku działać i zachować czujność oraz wierność wartościom. Jako Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” przypominamy o spuściźnie Prymasa Wyszyńskiego i innych kałanów, próbując naśladować ich w wytrwałości i wierności. Bóg, Honor, Ojczyzna – słowa, które brzmią w zaciszu naszego serca, a wykrzyczane podczas Święta Niepodległości stanowią zawołanie płynące z serca każdego patrioty, wybrzmiały również podczas Akademii. Tym bardziej należy przywoływać tych, którzy za tymi słowami się kryli, które życiem je budowali, za które to słowa niejednokrotnie cierpieli, byli prześladowani i oddawali życie. Obok Prymasa Stefana Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II myślimy o błogosławionym ks. Jerzym Popiełuszce, abp. Antonim Baraniaku oraz wielu kapłanach i wiernych, którzy zmagali się z prześladowaniami.
Gościom i prelegentom serdecznie dziękujemy za ten wyjątkowy dzień.
/mdk