affection 1866868 1920

"Rodzic 1" i "rodzic 2" zamiast "matki" i "ojca"

2021/1/15


„Rodzic 1, rodzic 2” – takie określenie, zamiast „matka, ojciec” widnieć będzie we włoskich dowodach osobistych dla dzieci poniżej 14 lat oraz na wnioskach o przyjęcie do szkoły – zapowiada szefowa MSW Luciana Lamorgese. Z tej decyzji zadowolenie swe wyraziły środowiska LGBT.

O zapowiedzi zmian informowała włoska prasa w czwartek podkreślając, że tym samym przywrócony zostanie stan sprzed decyzji poprzedniego szefa MSZ, Matteo Salviniego, który w 2019 roku zalecił wykreślnie „rodzica 1” i „rodzica 2” z dokumentów.

Salvini przywracając wówczas „ojca” i „matkę” do dokumentów argumentował tą decyzję chęcią obrony naturalnej rodziny opartej na związku kobiety i mężczyzny.

Minister Lamorgese wyjaśniła podczas interpelacji w Izbie Deputowanych, że przywrócenie określenia „rodzic 1” oraz „rodzic 2” ma na celu „zagwarantowanie zgodności z normami, które wprowadzone zostały przez regulamin UE oraz rozwiązanie problemów sygnalizowanych przez inspektora danych osobowych” w związku z dekretem z 2019 roku.

Szefowa MSW dodała, że inspektor danych osobowych zwrócił uwagę na to, że sformułowanie „ojciec” i „matka” wywołało krytykę z punktu widzenia danych osobowych oraz przypadków, gdy osoby sprawujące opiekę nad nieletnimi nie są identyfikowane z „matką” czy z „ojcem”.

Natomiast Matteo Salvini napisał na tweeterze: "Ze wszystkimi problemami, które istnieją we Włoszech, rząd jest zaniepokojony wykreśleniem „ojca” i „matki” z dowodów osobistych nieletnich, aby zastąpić je rodzicami 1 i 2. Im szybciej wrócą do domu, tym lepiej."

 https://twitter.com/matteosalvinimi/status/1349377644941479937?s=20

na podst. pap

/mg

 

© Civitas Christiana 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej