Rodzina jak żyzna gleba – XX Pielgrzymka “Civitas Christiana” do św. Józefa w Kaliszu

2015/10/6

Rodziny i ojczyznę już po raz dwudziesty zawierzali Bożej Opatrzności uczestnicy Ogólnopolskiej Pielgrzymki Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana” do Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu, która odbyła się w sobotę 3 października br.

Mszy świętej celebrowanej w Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, będącej narodowym Sanktuarium św. Józefa z Nazaretu, przewodniczył ordynariusz kaliski bp Edward Janiak, zaś homilię do pielgrzymów z “Civitas Christiana” wygłosił bp Łukasz Buzun. Hierarcha odniósł się do tegorocznego hasła programowego Stowarzyszenia, które brzmi Rodzina Bogiem silna. Wskazał na fundamentalne zadania rodziców w procesie wzrastania młodego człowieka. Podkreślił przy tym, że podstawowym odniesieniem do Boga w życiu dorosłym jest doświadczenie osobistej relacji z ojcem – bezpośrednie lub pośrednie. Podobnie matka – zauważył ks. bisukp – która dla dziecka jest niejako pierwszą kapłanką, uczy go bowiem modlitw, składania rąk, klękania przed Bogiem. Aby rodzina była silna Bogiem, musi być otwarta na Jego obecność, musi Nim żyć i musi go stawiać na pierwszym miejscu. – Ziarno wzrasta na dobrej glebie, gdzie jest dobry klimat. I żeby rodzina była takim miejscem, musi ciągle użyźniać się, stawać dobrą glebą poprzez otwarcie na Boga obecnego w Eucharystii, modlitwie i  słowie Bożym. Rodzina Bogiem silna to matka i ojciec silni Bogiem – powiedział bp Buzun. Duchowny przypomniał na koniec słowa dwóch wielkich postaci dla Kościoła, św. Jana Pawła II, którego relikwie były obecne na ołtarzu, oraz Sługi Bożego Kard. Stefana Wyszyńskiego. Pierwszy z nich  nauczał w swoim pontyfikacie, że jeżeli rodzina będzie silna Bogiem, to i naród będzie Nim silny. Ta prawda wybrzmiewała także w nauczaniu Prymasa Tysiąclecia, który podkreślał, że dla narodu najważniejszą siłą i bastionem jest właśnie rodzina.

Liturgii towarzyszyła oprawa muzyczna scholi dziecięcej z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Raszkowie. Bezpośrednio po Mszy św. nastąpiło przejście do kaplicy Cudownego Obrazu Świętej Rodziny, gdzie bp Edward Janiak zawierzył Bogu rodziny Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana”. W modlitwie proszono także o rychłą beatyfikację Kard. Stefana Wyszyńskiego, patrona Stowarzyszenia, a także w intencjach prac otwartego 4 października br. w Rzymie, XIV Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, przed którym Następca Świętego Piotra stawia niełatwe zadanie rozeznania na nowo powołania i misji rodziny w Kościele i świecie współczesnym.

tekst / fot. Marcin Kluczyński

mk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#bp Edward janak #bp. Łukasz Buzun #civitas christiana #Jan Paweł II #kard. Wyszyński #Rodzina bogiem silna #synod biskupów #XX Pielgrzymka do św. Józefa w Kaliszu
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej