Rozpoczął się I Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej

2017/10/5
img-2987.jpg

Nasi przyjaciele z Włoch pomogli nam przenieść swoje doświadczenie z włoskiego festiwalu na polski grunt – powiedział Tomasz Nakielski przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana” – I Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej uważam za otwarty.

Do uczestników Festiwalu, organizatorów, wszystkich gości przybyłych na to wyjątkowe wydarzenie Jego świątobliwość papież Franciszek skierował swoje słowo za pomocą listu, który został odczytany przez ks. Dariusza Wojteckiego – w obliczu wyzwań nowoczesności trzeba znaleźć nowe drogi rozwiązań w oparciu o ewangelię…

Do uczestników zwróciła się również za pomocą listu Przewodnicząca Rady Ministrów Beata Szydło wskazała, że Polska potrzebuje – podejmowania praktycznych działań, które zmierza do poprawy rzeczywistości i troski o wspólne dobro… 

Wykład inauguracyjny wygłosił abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, przewodniczący Rady ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski “Historia i dylematy katolickiej nauki społecznej”. W swoim wykładzie pokazał historyczny rozwój nauki o katolickiej nauce społecznej na terenie Polski od lat 20-tych XX wieku do dnia dzisiejszego.

Prelegent podkreślał, że większość ludzi niestety dalej myśli, że jest to nauka oderwana od rzeczywistości, a przecież jest to nieodłączna część życia wspólnoty katolickiej. Abp zwrócił uwagę, że brak jest tutaj pracy, katechizacji i że jest to przestrzeń do zagospodarowania.

Mons. Adriano Vincenzi z Fundacji Giuseppe Toniolo witając uczestników I Festiwalu KNS mówił –  Nauka społeczna kościoła wynika z wychodzenia kościoła ku człowiekowi, który żyje i aby rozprzestrzeniać naukę społeczną kościoła trzeba mieć dużo odwagi – Mons. Adriano Vincenzi kontynuując mówił – Oprócz nowych podmiotów trzeba angażować ludzi. Trzeba szukać rozwiązań a nie teorii.  Ludzie są zmęczeni dyskursją chcą faktów.

pgw

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Abp Józef Kupny #Beata Szydło #civitas christiana #papież Franciszek
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej