Rozpoczęły się Targi Książki Historycznej. Instytut Wydawniczy PAX zaprasza na stoisko

2023/11/30
CCH 1520
Fot. Aleksandra Bilicka

Do 3 grudnia w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie trwać będą Targi Książki Historycznej. Na stanowisku nr 28 na odwiedzających czekają przedstawiciele Instytutu Wydawniczego PAX. Organizatorem Targów jest Fundacja Historia i Kultura, Narodowy Instytut Muzeów, Instytut Pamięci Narodowej oraz Porozumienie Wydawców Książki Historycznej.

30 listopada rozpoczęła się w Warszawie już XXXI edycja Targów Książki Historycznej. Jak co roku, zaplanowane są spotkania z autorami i wydawcami, panele dyskusyjne, seminaria i spotkania autorskie o tematyce historycznej.

Na wydarzeniu spotkać można blisko 160 wystawców, 150 wydarzeń towarzyszących i spotkań na stoiskach, salony i strefy tematyczne: XIII Salon Książki Muzealnej – z udziałem blisko 40 wystawców, Salon Książki Białoruskiej, Salon Antykwariatów oraz Strefa Wydawnictw Akademickich.

Na odwiedzających czekać będzie wiele ciekawych spotkań, m.in.: w sobotę – warszawska premiera  książki Wojna o Ukrainę. Wojna o świat Piotra Zychowicza i Jacka Bartosiaka (Dom Wydawniczy REBIS), spotkanie z Michałem Szudrzyńskim, autorem książki Prawica dla opornych (Wydawnictwo RM), spotkanie wokół książki Zmienny krajobraz opisującej dzieje kolekcji Muzeum Książąt Lubomirskich, spotkanie wokół książki Sztuka czytanie i pisania w Babilonie Dominique’a Charpina z udziałem autorek przekładu (Państwowy Instytut Wydawniczy), spotkanie z Remigiuszem Grzelą i debata wokół postaci Ireny Gelblum, bohaterki książki Trzy życia Ireny Gelblum (Wydawnictwo Bellona). W niedzielę zapraszamy m.in. na spotkanie z Tomaszem Maracewiczem na temat jego książek o historii żaglowców (Fundacja Jakobstaf!), spotkanie wokół książek poświęconych Tadeuszowi i Irenie Komorowskim: Decyzje Bora. (Auto)biografia Tadeusza Komorowskiego – kawalerzysty, olimpijczyka, dowódcy, wodza, premiera oraz Irena z Lamezan-Salins Komorowska. Malarstwo 1923-1967 (Fundacja Lanckorońskich, Fundacja Historia i Kultura), spotkanie z Navalem (Wydawnictwo Bellona). 

W Salonie Książki Muzealnej znaleźć będzie można publikacje polskich muzeów, m.in. Łazienki Królewskie w Warszawie, Włókiennictwa w Łodzi, Kaszubskie w Kartuzach, pamięci Sybiru, Porcelany w Wałbrzychu, Sopotu, Tatrzańskie w Zakopanem, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Romantyzmu w Opinogórze, Narodowe w Kielcach, Jeńców Wojennych, Archeologiczne w Gdańsku, Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Stutthof w Sztutowie, Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Zamkowe w Malborku.

Pełny program Targów i wydarzeń towarzyszących można znaleźć TUTAJ

Tradycyjnie Targi Książki Historycznej są miejscem uroczystego ogłoszenia laureatów konkursu na najlepszą książkę historyczną roku – KLIO. W Jury Nagrody zasiadają: prof. dr hab. Tomasz Szarota – przewodniczący, prof. dr hab. Jacek Banaszkiewicz, red. Piotr Dobrołęcki, prof. dr hab. Maciej Janowski, prof. dr hab. Jan Kieniewicz, prof. dr hab. Halina Manikowska, red. Marian Turski i red. Tomasz Urzykowski. Sekretarzem konkursu jest Zbigniew Czerwiński.

Nagroda KLIO, zwana także Noblami dla historyków, przyznawana jest w czterech kategoriach: autorskiej – za indywidualny wkład autora w popularyzację historii; monografia naukowa – za merytoryczny wkład w poznawanie historii; edytorskiej – dla wydawcy za publikację interesujących serii, cykli; varsaviana – za wkład w popularyzację historii Warszawy.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Godziny otwarcia: czw-sob 10:00-18:00; ndz 10:00-17:00.

 

/ab

CCH 3673 kwadrat

Aleksandra Bilicka

Dziennikarz i kulturoznawca. Redaktor portalu e-civitas.pl, sekretarz redakcji kwartalnika Civitas Christiana.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Targi Książki Historycznej #IW PAX #Instytut wydawniczy pax #książka #Warszawa
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej