Spotkanie z cyklu ABC Katolickiej Nauki Społecznej

2018/10/26
dscn9496.jpg

24 października 2018 roku w Katowicach odbyło się kolejne spotkanie z cyklu ABC Katolickiej Nauki Społecznej.

Tym razem w katowickim oddziale „Civitas Christiana” gościliśmy dr Magdalenę M. Kosche, która przybliżyła słuchaczom szereg zagadnień związanych z polityką, uczestnictwem świeckich w życiu społecznym oraz rodziną z punktu widzenia najnowszych teorii społecznych.

Słuchaczy szczególnie zainteresowała kwestia spojrzenia na rodzinę przez pryzmat „społeczeństwa sieci”. „Rodzina jest szczególnym rodzajem relacji – mówiła Prelegentka – szczególnym, bo opartym na więziach naturalnych oraz wartościach. A wszystko to w atmosferze miłości, dobroci i wzajemnego szacunku”.

Społeczeństwo, tak jak je obserwujemy współcześnie, posiada strukturę sieciową. Oznacza to, że istnieje w nim pewna równość dostępu czy wymiany informacji. Przeciwieństwem sieciowego „ustroju społecznego” jest dla przykładu system partyjny, w którym władza ma charakter scentralizowany.

Społeczeństwo sieciowe buduje na fundamentalnej równości podmiotów w nim uczestniczących. Uwidacznia się to choćby w mediach społecznościowych, w których każdy jest równy.

Oczywiście – sieciowość społeczna posiada także swoje wady. Do najważniejszych należy choćby brak autorytetów. Skoro każdy jest równy w sieci, to zarazem każdy stanowi swego rodzaju autorytet. Sieciowy rodzaj działania (pracy) może nieść także inne niebezpieczeństwa, dlatego też przed szeroko pojętą kulturą chrześcijańską stoi zadanie zbadania natury społeczeństwa sieciowego oraz udoskonalenie jego funkcjonowania w taki sposób, aby jak najwierniej odzwierciedlał ideały ewangeliczne. Nie jest to zadanie łatwe, ale koniecznie należy podjąć ten trud dla dobra przyszłych pokoleń.

Można przyjąć także postawę kontestacji, polegającą na otwartym sprzeciwie wobec sieciowego społeczeństwa. Wtenczas jednak trzeba liczyć się z konsekwencjami takiej decyzji, w tym z wykluczeniem społecznym.

Dr Magdalena M. Kosche zaprezentowała także swoją najnowszą książkę pt.: Życie w społeczeństwie sieci. Teoria Manuela Castellsa a katolicka nauka społeczna. Pozycja ta ukazała ukazała się nakładem Wydawnictwa PAX.

Tekst i foto: Michał Kosche

/md

 

 

Kowalczyk Marta v2

Marta Kowalczyk

Filolog. Członek Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#dr Magdalena Kosche #Katolicka Nauka Społeczna #Katowice #spotkanie #wiara
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej