Św. Łukasz i jego Ewangelia

2014/11/26

W poniedziałkowy wieczór 24 listopada wrocławski oddział Stowarzyszenia w ramach organizowanych od pewnego czasu spotkań z Biblią zaproponował dyskurs nad Ewangelią św. Łukasza. Wykład poprowadził ks. prof. Mariusz Rosik wykładowca wrocławskiego Papieskiego Wydziału Teologicznego, autor wielu publikacji z dziedziny teologii biblijnej w tym także przekazu Łukaszowego. Już sam tytuł spotkania brzmiał nieco prowokacyjnie: „Św. Łukasz – feminista czy ewangelista?”, a samo wystąpienie prowadziło do wyjaśnienia tego intrygującego zestawienia.

Kopia_DSCF7802

W trakcie prelekcji mówca wprowadził słuchaczy w historyczne tło powstawania Ewangelii w ogóle od momentu, w którym funkcjonowały one jako przekaz ustny aż do ich spisania, które następowało niekiedy po kilkudziesięciu latach takiego funkcjonowania w postaci opowieści. Można więc powiedzieć, że sam z siebie tekst ewangeliczny jest wytworem tradycji ustnej.

Niezwykle ważny jest kontekst kulturowy Łukaszowego przepowiadania o Jezusie, bowiem mamy do czynienia z autorem i tym samym dziełem będącym wyrazem kultury hellenistycznej, chociaż niepozbawionym elementów hebrajskich. Według prelegenta sam tok narracji ewangelicznej wskazuje na podobieństwo między wędrówką Jezusa po Ziemi Świętej, a motywami wziętymi z opisów Homera. Natomiast podkreślanie przez Ewangelistę faktu, iż o danym wydarzeniu może zaświadczyć dwóch świadków, co jest zabiegiem niezwykle częstym, świadczy o silnym osadzeniu w mentalności żydowskiej.

Co do motywu „feminizmu”, a więc obecności kobiet i ich roli w tekście św. Łukasza, mówca podkreślił, że przekaz tu zawarty świadczy o głębokiej trosce o kobiety, co kulturowo wynika z hellenistycznego, a nie żydowskiego podejścia do tego zagadnienia. Można pokusić się o opinię, iż mamy tu do czynienia z największym dowartościowaniem kobiet z pośród wszystkich czterech ewangelistów.

Piotr Sutowicz

mm

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#civitas christiana #Ewangelia #feminizm #Rosik #św. Łukasz #wrocław
© Civitas Christiana 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej