Święty Józef wzorem dla współczesnych mężczyzn i ojców

2023/03/20
AdobeStock 568038189
Fot. Adobe Stock

W zeszły czwartek przedstawiciele Centrum Życia i Rodziny, Rycerzy Jana Pawła II, Wojowników Maryi oraz Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej złożyli w Sejmie podpisy pod inicjatywą „Dzień Ojca na nowo!”, która ma na celu przeniesienie tego święta na uroczystość św. Józefa, aby stał się on wzorem nie tylko dla wszystkich ojców, ale i mężczyzn.

Tradycyjnie obchodzona 19 marca uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, w tym roku liturgicznie została przeniesiona na poniedziałek ze względu na to, iż tego dnia przypadała w liturgii IV Niedziela Wielkiego Postu.

Pod petycją do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek o przeniesienie Dnia Ojca na 19 marca, którą przygotowało Centrum Życia i Rodziny, podpisało się aż 74 tys. osób.

Inicjatywa ma duże poparcie społeczne. Ufamy, że politycy w swojej odpowiedzialności przed sobą i zachęceni dużym poparciem opinii publicznej zdecydują się ją poprzeć – mówił Paweł Ozdoba, prezes Centrum Życia i Rodziny, podczas briefingu prasowego, który odbył się przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, nieopodal budynku Sejmu RP.

Święto to jest obchodzone 19 marca m.in. we Włoszech, Portugalii, Chorwacji. Polska data nie ma żadnego głębszego uzasadnienia, a wielu Polaków nie wie nawet, kiedy obchodzony jest w naszym kraju Dzień Ojca.

x.com
 

Kampanię wsparła również wspólnota Wojowników Maryi, która łączy i formuje mężczyzn i ojców. Andrzej Grabowski, przedstawiciel i koordynator wspólnoty, przypomniał o panującym kryzysie męskości.

Wielu mężczyzn, którzy do nas przychodzą, nie mają wzorca ojca i męża. To jest problem, ponieważ wchodząc w małżeństwa, w rodziny, nie wiedzą, jak się zachować. Dlatego nasza wspólnota jest po to, by uczyć, jak być dobrym mężem, odpowiedzialnym ojcem. (…) Ta wspólnota, w której rozmawiamy o wyzwaniach, dzielimy się problemami, doświadczeniami umacnia nas, zmienia nasze myślenie – mówił w rozmowie z Marsz.info.

Święty Józef wzorem męskości

Obchodzimy dzisiaj w Kościele liturgiczną uroczystość św. Józefa (tradycyjnie przypadającą 19 marca), ziemskiego ojca Chrystusa, męża Najświętszej Maryi Panny. Mimo że nie był ojcem w sensie biologicznym i Biblia dostarcza nam szczątkowych informacji na jego temat, to z opisów, które są ujęte w Piśmie Św., widzimy, jakimi cnotami się odznaczał.

Kiedy dowiedział się, że Maryja nosi pod sercem dziecko i wiedział, że nie jest ono jego, chciał zachować się szlachetnie i oddalić ją po cichu. Jednak Bóg pragnął od niego zachowania, można powiedzieć, heroicznego. Józef nie oparł się presji konwenansów ani lękowi i posłuchał polecenia anioła.

Kiedy jego rodzinie groziło niebezpieczeństwo z rąk Heroda, podjął trudną decyzję o ucieczce do Egiptu. Wykazał się wtedy wielką zaradnością, gdyż w nieznanym kraju udźwignął ciężar opieki nad Maryją i malutkim Jezusem.

Św. Józef sprawdził się w roli ojca nie tylko w sytuacjach trudnych, ale i w codzienności Nazaretu. Pracował ciężko jako cieśla na utrzymanie rodziny, uczył syna fachu i był jego przewodnikiem duchowym. Jezus miał w nim wzór mężczyzny nie tylko przez doskonałe realizowanie powołania ojcowskiego, ale też przez miłość i szacunek, jakie Józef okazywał swojej żonie, Maryi.

Nie bez powodu jest on więc patronem i wzorem również dla dzisiejszych mężczyzn, mężów i ojców, jest też uznawany za orędownika rodzin. 

Wszyscy mężczyźni, niezależnie od wyznawanych poglądów politycznych, od wyznawanej wiary powinni się inspirować postacią św. Józefa. (...) Uważamy, że św. Józef jest postacią na tyle uniwersalną i ważną, że warto o nim pamiętać we współczesnym świecie – mówił Paweł Ozdoba w briefiengu prasowym przed złożeniem podpisów pod petycją "Dzień Ojca na nowo!".

O aktualności tego, czego uczy nas postawa św. Józefa opisana w Piśmie Św., przypomniała Aleksandra Gajek z Centrum Życia i Rodziny i portalu Marsz.info:

Potrzebujemy wokół siebie zaangażowanych ojców, mężów, mężczyzn odpowiedzialnych i dojrzałych, którzy będą mogli zaopiekować się rodzinami, wziąć za nie odpowiedzialność. (…) Wierzymy, że św. Józef może umocnić ojców w postawie odpowiedzialności, dojrzałości, podejmowania powołania, jakim jest ojcostwo.

Zawierzajmy nasze rodziny i mężczyzn z naszego otoczenia temu niezwykłemu świętemu!

Więcej o akcji Centrum Życia i Rodziny na stronie DzienOjca.pl

 
/ab
CCH 3673 kwadrat

Aleksandra Bilicka

Dziennikarz i kulturoznawca. Redaktor portalu e-civitas.pl, sekretarz redakcji kwartalnika Civitas Christiana.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Dzień Ojca #św. Józef z Nazaretu #Św. Józef #Święta Rodzina #Centrum Życia i Rodziny
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej