Szlakiem św. Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia

2015/09/4

W dniu 29 sierpnia członkowie oddziałów Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” z Krakowa i Oświęcimia pielgrzymowali szlakiem św. Jana Pawła II i ks. kard. Prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Program pielgrzymki obejmował Wadowice z Domem Rodzinnym Jana Pawła II oraz Siwcówkę, przysiółek Stryszawy, leżący na stokach Jałowca w Beskidzie Żywieckim. Miejsce to znane jest w okolicy, dzięki istniejącemu tu od 1929 roku klasztorowi sióstr zmartwychwstanek, prowadzących w przeszłości gospodarczą szkołę dla dziewcząt, potem również ochronkę i dom dziecka. Z Siwcówki pochodziła także Kunegunda Siwiec zwana Kundusią z Siwcówki, która zmarła w 1955 roku w opinii świętości. Tutaj także w latach 1960-1967 przyjeżdżał na letni wypoczynek kard. Stefan Wyszyński. Obecnie w tzw. Kapelanówce, budynku należącym do klasztoru sióstr zmartwychwstanek, znajduje się Izba Pamięci Prymasa. Zgromadzono tu wiele zdjęć związanych między innymi z jego pobytem oraz przedmioty i wyposażenie pokoju, w którym przebywał. Prymasa często w Siwcówce odwiedzał ówczesny biskup krakowski Karol Wojtyła. Spotkania te upamiętnia obelisk położony przy szlaku na Jałowiec.

Pielgrzymi podczas Eucharystii w klasztornej kaplicy sióstr zmartwychwstanek sprawowanej przez ks. Piotra Leśniaka asystenta oddziału oświęcimskiego, modlili się o rychłą beatyfikację sług Bożych kardynała Stefana Wyszyńskiego i Kunegudy Siwiec, w intencji Rodzin i Ojczyzny.

Po wypełnieniu programu pielgrzymki uczestnicy integrowali się przy wspólnym ognisku.

BKP

 

mk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#civitas christiana #Pielgrzymka szlakiem św. Jana Pawła II #Prymas Tysiąclecia #Siwcówka #Wadowicie
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej