Toruń: Konkurs o Wielkich Polakach po raz piąty!

2017/03/22
7.jpg
16 marca odbyła się runda finałowa V edycji konkursu o Wielkich Polakach. W tym roku uczniowie gimnazjów odpowiadali na pytania związane z patronem województwa kujawsko-pomorskiego – św. Janem Pawłem II.

Finałowy etap konkursu, którego od kilku lat  współorganizatorem jest Katolickie Stowarzyszenie “Civitas Christiana”, odbył się w salach Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. Spotkali się tutaj uczniowie, którzy najlepiej poradzili sobie w dwóch poprzednich etapach: szkolnym (rozegranym jeszcze w grudniu) oraz rejonowym, który odbył się w lutym.

Na uczestników konkursu czekało 15 pytań z historii, geografii, religii i WOS-u, związanych z życiem i działalnością św. Jana Pawła II. – “W poprzednich edycjach konkurs podobnie miał charakter interdyscyplinarny, jednak inny był główny bohater związany z Kujawami i Pomorzem” – przypomniał ks. dr Paweł Nowogórski CSMA, dyrektor Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku, pomysłodawca i główny organizator konkursu – “w zeszłym roku skupiliśmy się na osobie Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, a wcześniej bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego, którego poprzedzili bł. Jerzy Popiełuszko wraz ze św. Janem Pawłem II, a zaczęło się wszystko od najwybitniejszego Torunianina – Mikołaja Kopernikadodał.

Na finale pojawili się również przedstawiciele instytucji zaangażowanych w organizację konkursu. “Jan Paweł II pozostawił w naszym życiu niezatarty ślad, który szczególnie jako filozof miał dla mnie ogromne znaczenie. Mam nadzieję, że odkrywając Jana Pawła II, odkryjecie też coś dla siebie. Życzę Wam, abyście podążając jego śladami sami stawali się wielkimi osobami” – życzyła uczestnikom Maria Mazurkiewicz Kujawsko-Pomorska Wicekurator Oświaty.

Jesteście tym pokoleniem, które przyjdzie po nas, ktoś z was być może zasiądzie w stelach sejmiku  i będzie decydował o losach przyszłego województwa kujawsko-pomorskiego. Jednak aby dobrze decydować, trzeba mieć dobry charakter i pewne wzorce, a właśnie takim wzorcem jest Jan Paweł II, który patronuje naszemu województwu. Życzę Wam, abyście potrafili czerpać z tej skarbnicy jakim jest dziedzictwo naszego papieża i wykorzystywać tak zdobytą wiedzę nie tylko podczas konkursu, ale również w dorosłym życiu” – podsumował dr Przemysław Przybylski, Radny Sejmiku Województwa Kujawsko–Pomorskiego.

– “Dla Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana”, zarówno osoba św. Jana Pawła II, jak i kard. Stefana Wyszyńskiego, któremu poświęcona była poprzednia edycja, a który patronuje naszym działaniom mają szczególne znaczenie. Stąd z wielką chęcią zdecydowaliśmy się aktywnie zaangażować w to wspaniałe przedsięwzięcie propagujące wśród młodzieży świadectwo życia i idee naszych wybitnych rodaków”– stwierdził Piotr Hoffmann, Przewodniczący Zarządu Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana”  w Toruniu.

    

– “Uważam, że nasza młodzież bardzo rzetelnie przygotowała się do konkursu, udało nam się zdobyć większość z wymaganych publikacji, a mając doświadczenie z poprzednich edycji liczę na dobre wyniki” – ocenił ks. Kamil Pańkowiec, który wraz uczniami reprezentował Zespół Szkół w Grucie.

Szczegółowe informacje o konkursie znajdują się na stronie:
http://www.gorsk.org.pl/

Szymon Szczęsny, fot. Miłosz Puchalski

/ss

Szczesny Szymon

Szymon Szczęsny

Historyk, ekonomista, podróżnik. Członek Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Civitas Christiana Toruń #dr Przemysław Przybylski #Górsk #konkurs #ks. dr Paweł Nowogórski #ks. Kamil Pańkowiec #Maria Mazurkiewicz #Piotr Hoffmann #Św. Jan Paweł II #Toruń #Wielcy Polacy
© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej