U stóp Matki Bożej Studzienicznej

2015/05/19

Ścieżkami Prymasa Tysiąclecia – Dni Skupienia Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana” w Białymstoku

Oddział Okręgowy w Białymstoku stara się od kilku lat, by regularnie, dwa razy w roku gromadzić reprezentacje oddziałów na wspólnej modlitwie, porozmawiać o tym, czym żyje Stowarzyszenie, zgłębiać nauczanie społeczne Kościoła. Nieocenioną wartością Dni Skupienia, bo o nich tu mowa, jest szansa na wzajemne poznanie się członków organizacji, a także wymiana doświadczeń dotycząca form pracy podejmowanych przez poszczególne środowiska.

Tym razem w dniach 8–9 maja gościliśmy w Domu Rekolekcyjno-Wypoczynkowym Archidiecezji Białostockiej w Studzienicznej, prowadzonym przez niezwykle gościnnego ks. Andrzeja Kramkowskiego. Urocze miejsce znajdujące się nad malowniczym Jeziorem Studzienicznym otoczonym Puszczą Augustowską, w którym króluje w swoim sanktuarium Matka Boża. Dla Stowarzyszenia głęboko symboliczne jest to, że Studzieniczną nawiedzali zarówno nasz patron, prymas Wyszyński, jak również kard. Karol Wojtyła – po raz ostatni już jako papież. W takiej duchowej aurze w święto patrona Polski, św. Stanisława biskupa i męczennika, rozpoczęliśmy pod przewodnictwem asystenta kościelnego Oddziału Okręgowego, ks. dr. Dariusza Wojteckiego, swoje rozważania. Ich centrum stanowiła oczywiście Eucharystia sprawowana w intencji Stowarzyszenia i Ojczyzny. W homilii ks. Dariusz wskazał na szczególny wymiar męczeństwa św. Stanisława: niezłomna obrona ładu moralnego, mającego swe źródło w Ewangelii, aż do ofiary z życia wobec zakusów władzy świeckiej stawiającej siebie ponad Bogiem. Podkreślił przy tym aktualność przesłania postawy świętego w dzisiejszej Polsce, a w tym kontekście konieczność odpowiedzialnego udziału w nadchodzących wyborach prezydenckich.

W ramach rozmowy o Stowarzyszeniu przedstawiciele oddziałów zaprezentowali najważniejsze działania realizowane przez oddziały według zintegrowanego programu Oddziału Okręgowego, przyjętego na rok 2015. Znalazły się tu inicjatywy w sferze wiary, jak: Msze święte, kręgi biblijne, pielgrzymki, rozważania o wierze; w obszarze działań patriotycznych: spotkania w miejscach upamiętniających wydarzenia historyczne i ważne postaci w historii Polski, spotkania z historią organizowane we współpracy z IPN, marsze patriotyczne; i w wymiarze tematu roku: konferencje, marsz dla życia i rodziny, spotkania dyskusyjne. W pracy oddziałów ważne miejsce zajmuje osobista i wspólnotowa modlitwa o beatyfikację patrona Stowarzyszenia oraz przypominanie jego przesłania dla narodu polskiego. Kończąc dzień Apelem Jasnogórskim, odprawionym w miejscowym sanktuarium Matki Bożej, mieliśmy sposobność ucałowania relikwii św. Jana Pawła II. Sobotę rozpoczęliśmy od Mszy świętej w intencji rychłej beatyfikacji sługi Bożego Stefana kardynała Wyszyńskiego, a niedługo potem mieliśmy okazję wysłuchać konferencji ks. Dariusza pt. Rodzina Bogiem silna, w której mówca, nawiązując do nauczania kardynała Wyszyńskiego i Ojca Świętego Jana Pawła II, podjął refleksję na temat istoty i znaczenia Bożej obecności w rodzinach. Rodzina, by przynosić dobre owoce dla osobistego i społecznego rozwoju człowieka, musi się opierać na silnych więzach miłości małżonków między sobą i z dziećmi, tworzyć wzajemną komunię osób na wzór Trójcy Świętej. Małżeństwo i rodzina należą do porządku naturalnego, ale obecność w nich Chrystusa podnosi je do godności instytucji nadprzyrodzonych. To właśnie stąd wynika trwałość wzajemnych więzi, ich misyjność ewangeliczna, także ta kształtująca ład społeczny. Tylko w Bogu rodzina może właściwie ocenić swoją rolę w kształtowaniu człowieka i społeczeństwa, stanowi jego pierwowzór. By jednak powstrzymać postępujący kryzys małżeństwa i rodziny, każdy z nas musi zrobić rachunek sumienia swojej rodziny. To jest dopiero początek drogi, którą każdy z nas winien podjąć, by uratować rodzinę, przywrócić jej godność Bożą i podmiotowy status społeczny. Ostatni merytoryczny akcent naszych Dni Skupienia stanowiła wędrówka śladami Jana Pawła II i prymasa Wyszyńskiego. Modliliśmy się przy pomniku papieża Polaka posadowionym w miejscu, do którego ostatni raz przypłynął już jako Ojciec Święty podczas pielgrzymki do Polski w czerwcu 1999 r. Odwiedziliśmy również Dom Pomocy Społecznej prowadzony przez Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi, gdzie mieliśmy możliwość obejrzenia miejsca letniego wypoczynku prymasa Wyszyńskiego i pamiątek, jakie po nim pozostały. Nasze niezapomniane wrażenia z pobytu na gościnnej ziemi augustowskiej utrwalił wspólny rejs katamaranem po augustowskich jeziorach i dziewiczych meandrach rzeki Rospudy.

Romuald Gumienniak

pgw

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Białystok #civitas christiana #Dni Skupienia #ks. Dariusz Wojtecki #małżeństwo #rodzina
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej