Unia Europejska i kryzys gospodarczy oczami mediów

2022/10/29
75
Opracowanie Kamil Latuszek

Pogłębiający się kryzys gospodarczy, szalejąca inflacja, rosnące stopy procentowe, recesja – między innymi takie hasła są odmieniane przez wszystkie przypadki w artykułach gospodarczo-ekonomicznych dotyczących Unii Europejskiej oraz Polski. Czy są szanse na wyjście z tej trudnej sytuacji? O tym w najnowszym przeglądzie medialnym.

Obserwując portale internetowe, trudno nie zauważyć tekstów skupiających się głównie na aktualnym kryzysie gospodarczym w Unii Europejskiej. Powodów trudnej sytuacji w Europie jest kilka, w tym między innymi trwająca wojna na Ukrainie. Wszystkie te elementy wpływają na stan gospodarki w krajach europejskich.

Przykładowe nagłówki artykułów dotyczących tej sytuacji brzmią:

  • Recesja w krajach Europy Wschodniej jest coraz bliżej. Polska gospodarka niedługo zacznie się kurczyć
  • Oblicza kryzysu. Kto w najbliższych miesiącach ucierpi najbardziej?
  • Rekordowy poziom ceny gazu na unijnym rynku. 291 euro za megawatogodzinę
  • Czy kryzys energetyczny spowoduje kryzys zadłużeniowy w strefie euro?
  • Jedziemy na jednym wózku. Kryzys w Niemczech odbije się na Polsce

Jakie są sposoby na wyjście z kryzysu? Jednym z nich jest na pewno oszczędzanie energii. Agencja PAP udostępniła artykuł pt. Kąpiel góra 5 minut, 19 stopni Celsjusza w pracy i ciemne witryny w sklepach – tak Europa będzie oszczędzać energię, w którym zostały przedstawione poszczególne elementy kampanii dotyczącej oszczędzania energii przez kraje Unii Europejskiej, takie jak Niemcy, Francja czy Hiszpania. Te trzy państwa uchwalają prawa ograniczające ogrzewanie pomieszczeń zimą. Wprowadzono również zakazy oświetlania budynków nocą, a obywateli wzywa się do krótszych kąpieli. W Finlandii natomiast namawia się mieszkańców do niekorzystania z sauny oraz ograniczenia czasu spędzonego na używaniu smartfona.

W mediach internetowych pojawiają się także opinie ekspertów ekonomicznych, którzy przewidują, jak będzie wyglądać najbliższa przyszłość. Czy w tych przewidywaniach można znaleźć jakieś światełko w tunelu, które mogłoby zwiastować wyjście z tego kryzysu lub jego zmniejszenie? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z prognozami tak już bywa, że nie zawsze się sprawdzają, więc nie można brać za pewnik tego, co powiedzą eksperci. Niemniej takie analizy mogą być przydatne do planowania pewnych kroków i podejmowania przez rządzących państwami odpowiednich decyzji, które będą prowadziły do zażegnania tego kryzysu.

Tekst pochodzi z kwartalnika "Civitas Christiana" nr 4 | październik-grudzień 2022

/em

Kamil Latuszek

Kamil Latuszek

Absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Członek Centrum Medialnego Civitas Christiana. Twórca materiałów audiowizualnych i autor tekstów.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#4-2022 #Kamil Latuszek #kwartalnik Civitas Christiana #Unia Europejska #media
© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej