Uroczysta Gala wręczenia 47. Śląskiej Nagrody im. Juliusza Ligonia

2023/02/20
CCH 4404
Fot. Marta Karpińska

W piątek 17 lutego o godz. 17:00 w Panteonie Górnośląskim w Katowicach odbyła się uroczystość, podczas której wyróżniono osoby i instytucje, które w sposób szczególny zasłużyły się dla Śląska i są jego autentycznymi ambasadorami.

Już po raz 47. wręczono Nagrodę Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” im. Juliusza Ligonia. Podczas uroczystej gali Maciej Szepietowski, prezes Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, odczytał nazwiska laureatów:

  • Dagmara Drzazga – za całokształt pracy filmowej, w szczególności za upamiętnienie postaci błogosławionego ks. Jana Machy.
  • Piotr Oszczanowski – za troskę o dziedzictwo kulturowe Dolnego Śląska, w tym wkład w przywrócenie pierwotnej świetności Ołtarzowi Andreasa Jerina.
  • Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Świętej Anny – za pielęgnowanie pamięci o śląskim czynie powstańczym i walce o polskość Śląska.

Zanim jednak wręczono pierwszą nagrodę, dr hab. Marek Rembierz, profesor Uniwersytetu Śląskiego i członek kapituły, wygłosił laudację. Przypomniał on imponujący dorobek Dagmary Drzazgi, w którego skład wchodzi aż 8 filmów dotyczących Śląska.

Mamy potężny dorobek, i dobrze, że w tym momencie ta nagroda będzie wręczana tutaj, w Panteonie Śląskim (...), ponieważ to się wpisuje w dziedzictwo kultury śląskiej. (...) Pani profesor [w tych filmach] dokonuje bardzo istotnej wiwisekcji duszy śląskiej, wchodzi w język tej duszy - powiedział dr Rembierz.

Laudację przed wręczeniem nagrody Piotrowi Oszczanowskiemu wygłosił ks. Paweł Cembrowicz, kanonik gremialny kapituły katedralnej, dziekan kapituły metropolitalnej wrocławskiej i dziekan dekanatu Wrocław - Katedra. Wymienione zostały wystawy, prace naukowe i inne zasługi dla świata kultury oraz dziedzictwa kulturowego Śląska, jakimi może poszczycić się dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Szczególnie kapłan skupił się na procesie powrotu Ołtarza Andreasa Jerina do Katedry św. Jana Chrzściciela.

Pan profesor jest historykiem, jest muzealnikiem, ale jest świetnym wychowawcą poprzez sztukę - wskazał mówca.

Trzecia i ostatnia nagroda została przyznana instytucji - Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Świętej Anny. Laudację wygłosiła senator Halina Bieda, która była dyrektorem Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Przywiązanie i miłość do małej ojczyzny myślę, że ma wielkie znaczenie, a (...) historia górnego Śląska nie jest do końca znana (...). Tym bardziej należy się wdzięczność i pamięć tym, którzy o tego polskiego ducha i tą polskość walczyli - podkreśliła senator.

Nagrodę odebrała dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego, Iwona Solisz.

Materiały na temat laureatów można znaleźć tutaj:

Dagmara Drzazga

Piotr Oszczanowski

Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Świętej Anny

Nagrody wręczył abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki. Na koniec uroczystości odbył się koncert kwartetu smyczkowego.

Kapituła, która przyznała tegoroczną Nagrodę Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” im. Juliusza Ligonia, obradowała w składzie:

ks. dr hab. Arkadiusz Wuwer, prof. UŚ - przewodniczący
Maciej Szepietowski – sekretarz
prof. dr hab. Franciszek Marek – członek
dr hab. Marek Rembierz, prof. UŚ – członek
Piotr Sutowicz – członek

 

Zapis transmisji z gali można znaleźć poniżej:

 
/ab
CCH 3673 kwadrat

Aleksandra Bilicka

Dziennikarz i kulturoznawca. Redaktor portalu e-civitas.pl, sekretarz redakcji kwartalnika Civitas Christiana.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Nagroda im. Juliusza Ligonia #śląsk #Śląska Nagroda im. Juliusza Ligonia #gala #Nagroda im. Ligonia #Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Świętej Anny #Piotr Oszczanowski #Dagmara Drzazga
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej