Urodziny świętego Maksymiliana w Zduńskiej Woli

2024/01/8
20240107 174740
Fot. Piotr Sutowicz

Obchody 130. rocznicy urodzin świętego Maksymiliana Marii Kolbego w Zduńskiej Woli odbywały się w niedzielę, 7 stycznia. Upamiętniono świętego urodzonego i ochrzczonego w Zduńskiej Woli 8 stycznia 1894 roku.

W Zduńskiej Woli 130 lat temu, 8 stycznia 1894 roku, w tkackiej rodzinie przyszedł na świat Rajmund Kolbe, późniejszy święty Maksymilian. Tego samego dnia został ochrzczony w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

W rocznicę tych wydarzeń w niedzielę, 7 stycznia 2024 roku, przygotowano uroczystości upamiętniające świętego. Organizatorem było Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana". Do Zduńskiej Woli przyjechali także przedstawiciele Związku Gmin Związanych z Życiem Św. Maksymiliana Marii Kolbe.

Uczestnicy uroczystości spotkali się na mszy w Bazylice Mniejszej w Zduńskiej Woli, gdzie Rajmund Kolbe został ochrzczony. Po nabożeństwie złożono kwiaty przed pomnikiem wystawionym świętemu.

Obchody 130. rocznicy urodzin zduńskowolskiego świętego zostały także wzbogacone przez spektakl teatralny "Mój syn Maksymilian”, jaki wystawiono w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury „Ratusz” w Zduńskiej Woli. To przedstawienie oparte na korespondencji zakonnika z matką. Sztuka Kazimierza Brauna pokazywana jest w reżyserii Marcina Kwaśnego, a wyprodukowała ją Fundacja Między Słowami.

Św. Maksymilian Maria Kolbe urodził się w Zduńskiej Woli w rodzinie tkaczy jako Rajmund Kolbe 8 stycznia 1894 roku. Przyszedł na świat w domu przy ulicy noszącej wówczas nazwę Browarna. Ochrzczony został tego samego dnia w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zduńskiej Woli.

Kościół od października 2004 roku jest Sanktuarium Urodzin i Chrztu Świętego Maksymiliana Kolbego, a od stycznia 2009 r. nosi papieski tytuł Bazyliki Mniejszej. W zduńskowolskiej świątyni zachowała się chrzcielnica, którą wykorzystano podczas sakramentu udzielanego świętemu.

Dom Urodzin św. Maksymiliana po odrestaurowaniu budynku przy ul. Maksymiliana Kolbego w Zduńskiej Woli stał się muzeum. Zostało otwarte 8 stycznia 1994 r. w dniu setnej rocznicy narodzin św. Maksymiliana Kolbego.

Św. Maksymilian zmarł w obozie koncentracyjnym Auschwitz 14 sierpnia 1941 r. dobity zastrzykiem trucizny w bunkrze głodowym, gdzie trafił dobrowolnie, oddając życie za współwięźnia Franciszka Gajowniczka. Został beatyfikowany 17 października 1971 roku i kanonizowany przez papieża św. Jana Pawła II 10 października 1982 roku jako męczennik.

Św. Maksymilian jest patronem Zduńskiej Woli od 1998 roku, gdy zostało to uznane przez Watykan. Na pamiątkę kanonizacji św. Maksymiliana Mari Kolbego święto miasta Zduńska Wola obchodzone jest 10 października.

 

Źródło: zdunskawola.pl

 

/ab

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#św. Maksymilian Kolbe #Maksymilian Kolbe #Zduńska Wola #rocznica #urodziny #civitas christiana
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej