Na Jasnej Górze trwa cykl spotkań w ramach przygotowań do beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego. Tegoroczne rozważania skupione są wokół Milenijnego Aktu oddania Polski w macierzyńską niewolę Maryi Matki Kościoła, w 55. rocznicę jego nadania.
Szczególnego zawierzenia Episkopat Polski pod przewodnictwem ks. Prymasa dokonał 3 maja 1966 r. W akcie określone zostały dwa cele tego oddania: ubezpieczenie Kościoła na drugie tysiąclecie chrześcijaństwa i przekazanie nienaruszonej wiary kolejnym pokoleniom Polaków. Wydarzenie to papież Paweł VI nazwał aktem religijnym najwyższej rangi, a św. Jan Paweł II, jako pierwszy papież pielgrzym, potwierdził to na Jasnej Górze podczas swej pierwszej wizyty apostolskiej w Polsce.
Spotkania odbywają się 27. dnia każdego miesiąca o godz. 19.30, z transmisją w „Radiu Jasna Góra” i na jasnogórskim kanale YouTube, z udziałem zaproszonych gości.
Tematem pierwszych, styczniowych rozważań był „Kościół”. Podjęli go: bp Andrzej Przybylski, jeden z inicjatorów akcji „Kocham Kościół” i Anna Rastawicka, świadek życia i posługi Prymasa Wyszyńskiego. Oddanie narodu polskiego w macierzyńską niewolę Matce Bożej stanowiło centralny punkt obchodów Tysiąclecia Chrztu Polski, a zarazem było wyraźnym opowiedzeniem się Polaków za tym, że nasza Ojczyzna ma pozostać krajem katolickim.
Drugie spotkanie toczyło się wokół „Wartości”. Gośćmi byli: Czesław Ryszka, pisarz, publicysta i ks. prof. Janusz Królikowski, Mariolog. Szczególną uwagę zwrócono na jedno ze źródeł dynamizmu, który nadał katolicyzmowi kard. Stefan Wyszyński, a którym było jego przymierze z Maryją Jasnogórską – na „niewolę miłości”, jaka jest prawdziwą wolnością, bo wynika z przyjęcia prymatu Boga – gwaranta wolności.
W trzecim wydarzeniu jako prelegenci udział wzięli: Michalina Janowska, dyrektor Instytutu Prymasowskiego, małżeństwo Renata i Robert Jaczyńscy, pedagodzy i rodzice trójki dzieci oraz paulin o. Michał Legan, wykładowca akademicki. Temat oscylował wokół „Młodych i (nie)wiary”. Jak zauważono, wierność Chrystusowi dorosłych, świadectwo wiary młodych dla młodych, zmiana języka duszpasterstwa, to niektóre z leków na „nieznośną lekkość bytu i (nie)wiary młodych”.
Organizatorami spotkań są: Jasnogórski Instytut Maryjny, Instytut Prymasa Wyszyńskiego i oddział w Częstochowie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. W całości można je obejrzeć na jasnogórskim kanale YouTube pod nazwą: „Prymas Jasnogórski”.
/mwż