
20 marca 2025 r. w Kaliszu odbyły się warsztaty biblijne dla uczestników Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej z diecezji kaliskiej, które poprowadził ks. Grzegorz Mączka ze Szkoły Biblijnej w Kaliszu. Kolejną okazję do spotkania się ze Słowem Bożym mieli uczestnicy konkursu w Zielonej Górze 28 marca na warsztatach, które poprowadził ks. dr Piotr Bartoszek. Z kolei uczestnicy Konkursu z Archidiecezji Poznańskiej spotkali się 3 kwietnia w Poznaniu z ks. Zbigniewem Dykielem MSF.
Zaproszeni prelegenci zaprezentowali kontekst wydarzeń z obu ksiąg Starego Testamentu i głównych problemów, przed jakimi zostali postawieni Tymoteusz i Tytus, do których skierowane zostały czytane przez uczniów listy.
Ks. Grzegorz zachęcał zebranych, by tak jak bohaterowie Ksiąg Ezdrasza i Nehemiasza, podejść do lektury Pisma Świętego nie na zasadzie suchego czytania, by dowiedzieć się, co tam się działo, ale by była to dla nas okazja do spotkania się z Żywym Bogiem.
Nie traktujmy Pisma Świętego jako instrumentu wiedzy, ale wiary – zaznaczył w trakcie spotkania.
Przybyli na warsztaty uczniowie mieli szansę, by w części praktycznej zorganizowanych spotkań samemu popracować z lekturą Pisma Świętego, mierząc się z wyzwaniami, które postawili im prowadzący.
Nie zabrakło także słodkiego poczęstunku w przerwie, na wzór ludu Starego Testamentu, który posilił się świątecznymi potrawami i słodkimi napojami.
Serdeczne podziękowania składamy dyrekcji szkół oraz katechetom uczestników, którzy przyprowadzili młodzież na spotkania. Mamy nadzieję, że przyjazna atmosfera i współpraca młodych na warsztatach będą znakiem dla ich rówieśników, że warto wyruszyć na przygodę spotkania z Bogiem przez lekturę Biblii. Szczególnie dziękujemy uczestnikom za składanie przez nich świadectwo, tak potrzebne dzisiejszemu światu.
Lektura Pisma Świętego ma służyć „odkrywaniu swojej tożsamości w relacji z Bogiem – co jest przecież głównym celem konkursu” – podsumował spotkanie w Kaliszu ks. Grzegorz Mączka.
/ab