Widzialna obecność niewidzialnego Boga

2018/01/25
oparcik-ks-1.jpg

Oddział Katolickiego Stowarzyszenia ,,Civitas Christiana” w Warszawie 24 stycznia 2018 r. zorganizował pierwsze w tym roku Spotkanie Formacyjne Katolickiego Stowarzyszenia ,,Civitas Christiana” pod hasłem Biblijne symbole Ducha Świętego. Spotkanie odbyło się w siedzibie Oddziału w Warszawie przy ul. Nowogrodzkiej 12/4. Spotkanie poprowadził ks. Karol Oparcik, wikariusz parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie.

Rozpoczęty w styczniu cykl formacyjny obejmie w ciągu roku dziesięć spotkań, z pominięciem miesięcy wakacyjnych. Prelegenta przywitał Kamil Sulej – dyrektor Oddziału Okręgowego w Warszawie.

Ks. Karol Oparcik rozpoczynając katechezę na temat biblijnych symboli Ducha Świętego odwołał się do pierwszych wzmianek o Duchu Świętym w Starym Testamencie, kiedy to duch w momencie stworzenia unosił się nad wodami. Ksiądz w swojej katechezie, która miała charakter częściowo wykładu a częściowo świadectwa, przedstawił trzy symbole Ducha Świętego: wodę, tchnienie i ogień. Następnie omówił szczegółowo każdy z wymienionych symboli.

Ks. K. Oparcik zakończył swoją katechezę słowami metropolity Ignatiosa z Syrii wypowiedzianymi podczas ekumenicznego zjazdu w Upssali w 1968 r.

Bez Ducha Świętego Bóg jest daleki, Chrystus jest przeszłością, Ewangelia martwą literą, Kościół tylko organizacją, władza panowaniem, posłannictwo propagandą, kult przywoływaniem wspomnień,  a postępowanie po chrześcijańsku moralnością niewolników.

Na koniec spotkania uczestnicy odmówili wspólnie modlitwę św. Augustyna do Ducha Świętego oraz modlitwę o beatyfikację Stefana Kardynała Wyszyńskiego – patrona Stowarzyszenia, po których Agnieszka Zalewska dokonała krótkiej prezentacji wydarzeń styczniowych Oddziału Warszawskiego.

 

pgw

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#cykl #duch święty #ks. Karol Oparcik #Oddział Okręgowy w Warszawie #św. Augustyn
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej