Wierzyć, działać i zwyciężać jak Prymas Tysiąclecia - relacja

2022/03/17
IMG 3413

Wierzyć, działać i zwyciężać jak Prymas Tysiąclecia – pod takim tytułem odbył się cykl szkoleń dla katechetów z terenu całej Diecezji Siedleckiej. Grupie ponad 250 uczestników przyświecał jeden cel – poznanie nauczania bł. Stefana Wyszyńskiego tak, aby później wykorzystać je w pracy katechetycznej.

Prymas Tysiąclecia uczy nas rozumienia Kościoła, narodu oraz rodziny. Daje nam wskazówki do podejmowania wyzwań w zakresie walki o prawdę i wolność, zarówno w wymiarze społecznym jak i osobistym. Możemy się od niego uczyć podejmowania i realizowania wieloletnich przedsięwzięć, umiejętności zarządzania i organizowania swojej codziennej pracy. Uczy nas ponadto odpowiedzialności i wierności Wierze, tak aby odpowiadać na problemy współczesnego życia, z którymi się mierzymy.

JE Ks. bp Kazimierz Gurda – Biskup Siedlecki w słowach przywitania i pozdrowienia odniósł się także do listu przygotowanego z okazji szkoleń. Podkreślił, że:

Dzięki beatyfikacji została przypomniana osoba, życie i dzieło błogosławionego Stefana. Czas, w którym żył, sytuacja polityczna, społeczna, gospodarcza i religijna, domagały się od Prymasa Polski świadectwa głębokiej wiary, wytrwałej miłości i niezawodnej nadziei wobec Boga, a także niezłomnej miłości do Polski i do żyjących w niej mieszkańców. Prymas Tysiąclecia tym oczekiwaniom, dzięki współpracy z Bożą łaską sprostał. Stał się dla mieszkańców naszego kraju znakiem dobroci Boga, który czuwa nad swoim ludem, który go prowadzi po bezpiecznej drodze pomimo zawiłości sytuacji w jakich przyszło mu żyć. Swoje przemyślenia przekazał w słowie mówionym i słowie zapisanym. Do tego duchowego bogactwa pozostawionego przez Prymasa Tysiąclecia można sięgać.

Szkolenie przygotowane przez Katolickie Stowarzyszenia „Civitas Christiana” we współpracy z ks. dr Pawłem Kindrackim – Dyrektorem Wydziału Nauczania Katechetycznego – dało uczestnikom szansę poznania najważniejszych zagadnień z nauczania Prymasa Tysiąclecia oraz metod ich adaptacji do zajęć dydaktycznych. Program szkolenia obejmował następujące tematy: „Prymas Wyszyński – współczesnym trenerem personalnym”, „Prymas Tysiąclecia – obrońcą kultury narodowej”, „Godność człowieka. Pole zmagań Prymasa Tysiąclecia” oraz „Prawa i wolność człowieka w ujęciu Prymasa Tysiąclecia.” Wśród prowadzących znajdują się min. prof. Paweł Skibiński, Kamil Sulej, Tomasz Nakielski oraz dr Dawid Kostecki.

Każdy uczestnik szkolenia otrzymał bezpłatne materiały edukacyjne, które dostarczają nauczycielowi narzędzi do prowadzenia innowacyjnych lekcji związanych z nauczaniem i dziedzictwem Prymasa Tysiąclecia, m.in. scenariusze lekcji, film edukacyjny, prezentacje multimedialne, plakaty edukacyjne czy materiały źródłowe.

Udział w szkoleniu dał szansę katechetom na pogłębienie treści nauczania bł. Stefana Wyszyńskiego oraz zdobycia umiejętności ich praktycznego wykorzystania podczas zajęć katechetycznych.

Media o szkoleniu: http://podlasie24.pl/miasto-siedlce/kosciol/szkolenia-dla-katechetow-stefan-kardynal-wyszynski--wspolczesnym-doradca-zycia-personalnego-347cb.html

/mdk

Kamil Sulej

Kamil Sulej

Dyrektor Instytutu Katolickiej Nauki Społecznej Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana", sekretarz redakcji kwartalnika „Społeczeństwo”, historyk.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#katecheci #szkolenia #Tomasz Nakielski #Kamil Sulej #Siedlce #Ks. bp Kazimierz Gurda #ks. Paweł Kindracki #Wyszyński
© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej