Włocławskie obchody X Narodowego Dnia Życia i Dnia Świętości Życia

2014/03/27

24 marca we Włocławku odbyły się uroczystości związane z X Narodowym Dniem Życia i Dniem Świętości Życia, w których uczestniczyło około 400 osób.

Te dwa Dni przypominają Polakom, że życie każdego człowieka ma wielką wartość i powinno być chronione od poczęcia do naturalnej śmierci. Ich mottem stały się słowa Jana Pawła II: „Rodzina Bogiem silna staje się siłą człowieka i całego narodu”. Patronat honorowy nad wydarzeniem po raz kolejny objęli: biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering oraz marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Obchody w katedrze zainaugurowano Duchową Adopcją Dziecka Poczętego Zagrożonego Zagładą, do której przystąpiło około 50 osób. Ceremoniał przyjęcia prowadzili: Cecylia Pejas z Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” i ks. Artur Krzyżanowski, diecezjalny duszpasterz rodzin. Mszę świętą koncelebrowali kapłani pod przewodnictwem pasterza diecezji, który w wielowątkowej homilii podkreślał m.in. trud życia młodego człowieka we współczesnym świecie ze względu na relatywizm wartości i realne zagrożenia, np. ideologią gender, która może zakłócić, czy nawet zniweczyć rozwój osoby ludzkiej.

„Dzisiaj przyszliśmy do tej świątyni, by usłyszeć na nowo, czego Bóg chce od nas, żebyśmy naśladowali Jego Syna, byśmy przechodzili przez życie, pełniąc Jego wolę” – mówił podczas homilii bp Wiesław Mering. Zauważył, że dzisiaj pełnić wolę Boga nie jest łatwo, gdyż współczesna kultura podpowiada, że liczy się tylko człowiek i proponuje, by zapomnieć o Chrystusie, o Bogu. Kaznodzieja podkreślił, że życie, które nosi Maryja pod sercem, jest życiem najświętszym, bo jest życiem ludzkim, ale zarazem życiem samego Boga. Bp Mering stanowczo zaznaczył, że trzeba zawsze być po stronie życia. W homilii pasterz diecezji mówił również o godności człowieka, o tym, że mężczyzna i kobieta mają tę samą godność, że są sobie równi, że dla Boga nie ma różnicy miedzy kobietą a mężczyzną. Po czym dodał, że zadania, jakie Bóg wyznaczył naturze kobiety i mężczyzny, są inne. „Narodowy Dzień Życia jest bardzo ważny, bo chodzi w nim o każde życie człowieka, którego Panem jest tylko Bóg” – powiedział bp Mering. Apelował, by trzymać się zdrowej nauki Chrystusa, bo On nie chce nikogo upokorzyć czy poniżyć.

Katedralne uroczystości uświetnił chór z parafii bł. Jerzego Matulewicza z Konina. Dalsze obchody odbyły się w Wyższym Seminarium Duchownym, gdzie wręczano nagrody laureatom 7 konkursów plastycznych i literackich: na esej, mini komiks, list do nienarodzonego dziecka; na plakat, ozdobę wielkanocną i scenariusz (dla nauczycieli), ogłoszonych w związku z Dniami Życia. Główną nagrodę, 6-dniową pielgrzymkę na kanonizację bł. Jana Pawła II, ufundowaną przez Caritas Diecezji Włocławskiej, Biskup Ordynariusz wręczył Pawłowi Błasikowi z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Sieradzu, za „świetne, wyczerpujące opracowanie tematu i wartościowe, osobiste świadectwo” zawarte w eseju pt. „Ojciec święty Jan Paweł II w obronie życia i godności człowieka”.

Uczestnicy konferencji wzięli także udział w lekcji pt. „Tylko miłość daje życie”, którą przeprowadził Wiesław Gajewski z Fundacji Czyste Serca w Bydgoszczy. Głównym wątkiem tego barwnego, popartego multimedialnymi metodami spotkania, było ukazanie wartości każdego życia, podkreślenie, że życie nie bierze się z przypadku, tylko z natury człowieczeństwa, a raz zaczęte, nigdy się nie kończy. Kolejnym punktem programu była inscenizacja pt. „Jan Paweł II – papież rodzin”, znakomicie przedstawiona przez uczniów Zespołu Szkół w Zbrachlinie.

Organizatorami konferencji byli: Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Włocławskiej, Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku oraz Wyższe Seminarium Duchowne we Włocławku. Dziękujemy nauczycielom, katechetom, wychowawcom, doradcom życia rodzinnego, którzy zorganizowali delegacje uczniów z ponad 20 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a także sponsorom: Rubikonowi, Fundacji Czyste Serca w Bydgoszczy, Caritas, Marszałkowi Województwa, toruńskiemu oddziałowi „Civitas Christiana”, Wydziałowi Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Włocławskiej oraz anonimowym darczyńcom.

Małgorzata Bojarska, duszpasterstwo rodzin diecezji włocławskiej.

Na podst. m.in. www.diecezja.wloclawek.pl.

Fot. http://q4.pl/

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Dzień Świętości Życia #Mering #Narodowy Dzień Życia #Pejas #Włocławek
© Civitas Christiana 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej