Włoskie diecezje rezygnują z chrzestnych

2022/01/7
dew gf9c952872 1920
Źródło: pixabay.pl

Kolejna włoska diecezja zrezygnowała z wymogu obecności rodziców chrzestnych podczas sakramentu chrztu. Zrezygnowano również z obecności świadków podczas bierzmowania. Decyzja weszła w życie z początkiem roku i obowiązywać będzie przez najbliższe trzy lata. 

 „Te postaci utraciły swoje duchowe znaczenie, a ich obecność na liturgii była czysto formalna” – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Domenico Mogavero. Ordynariusz sycylijskiej diecezji Mazara del Vallo nie jest pierwszym włoskim biskupem, który zdecydował się na takie kroki. Podkreślił, że przy wyborze rodziców chrzestnych ich wiara schodzi coraz częściej na drugi plan, choć to ich zadaniem jest pomaganie chrześniakowi w życiu wiarą. Bp Mogavero wskazuje, że rodzi to coraz więcej hipokryzji i zakłamania stąd lepiej taką praktykę czasowo przerwać. 

Kiedyś postać chrzestnych odgrywała istotną rolę. Obecnie są to postaci, które stwarzają wiele problemów. Liczy się jedynie otoczka, a nie głęboki duchowy sens. Warto pamiętać, że Kodeks Prawa Kanonicznego nie nakłada obowiązku obecności matki i ojca chrzestnego – mówi papieskiej rozgłośni bp Mogavero. – Wiele osób mówiło mi o tym, że chrzestni zupełnie nie wywiązują się z obowiązków wziętych na siebie w czasie sakramentu chrztu. Wzięliśmy pod uwagę faktyczny stan rzeczy w trosce o godność sakramentu i o to, by zupełnie nie zagubić wartości chrześcijańskiego świadectwa. Kiedy zdaliśmy sobie sprawę, że chrzestni stają się jedynie ozdobnikiem do liturgii i potencjalnym źródłem prezentów postanowiliśmy przerwać tę tendencję. Potrzeba starań, by chrzestnym przywrócić ich pełne duchowe znaczenie i wtedy będą mogli znowu powrócić. - powiedział bp. Mogaverno. 

 

Źrodło: vaticannews.pl

/ut

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Włochy #chrzest #chrzestni
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej