Wolsztyn. Bogu i Ojczyźnie

2013/06/26

Oddział  Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Wolsztynie, kontynuując swój długofalowy projekt, dotyczący kulturotwórczej roli tamtejszej parafii farnej, był inicjatorem i głównym organizatorem spotkania byłych członków „Krucjaty Eucharystycznej” i „Koła Ministrantów” w tej parafii. Opiekunem tych dwóch wspólnot: dziecięcej i młodzieżowej w parafii, był tuż po wojnie ksiądz Teodor Lerch, późniejszy dyrektor Niższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Poznańskiej, które miało swoją siedzibę właśnie w Wolsztynie.

Dziś po przeszło pięćdziesięciu latach, jakie minęły od dnia brutalnej likwidacji tego seminarium przez ówczesne władze komunistyczne, skwer przed jego byłą siedzibą nosi imię tego niezłomnego kapłana. Stało się tak na wniosek tamtejszego Oddziału „Civitas Christiana”. Duża uroczystość związana z nadaniem imienia, przygotowana przez Oddział Stowarzyszenia, parafie i samorząd miejski Wolsztyna, odbyła się w sierpniu 2012 roku, z udziałem abpa Stanisława Gądeckiego – Metropolity Poznańskiego, około pięćdziesięciu żyjących jeszcze absolwentów tego seminarium – duchownych i świeckich, sióstr zakonnych, władz okręgowych Stowarzyszenia, oraz dużej reprezentacji parafian, tych zwłaszcza, którzy dobrze pamiętają  księdza Lercha.

Podczas konferencji w sali Muzeum Regionalnego. Na pierwszym planie dawni członkowie
Podczas konferencji w sali Muzeum Regionalnego. Na pierwszym planie
dawni członkowie “KE”, na dalszym, młodzież gimnazjalna.

Gdy w marcu 1945 roku otrzymał on nominację na wikariusza parafii i prefekta w miejscowym gimnazjum i liceum, w sposób szczególny poświęcił się pracy z młodzieżą, właśnie w ramach tych dwóch wspomnianych wyżej organizacji. Sam bowiem kiedyś będąc jeszcze gimnazjalistą, działał w „Sodalicji Mariańskiej”, która gromadziła rzesze wierzącej młodzieży.

Spotkanie, które odbywało się pod hasłem „W służbie Bogu i Ojczyźnie”, rozpoczęło się od mszy świętej, celebrowanej przez proboszcza parafii  a równocześnie dziekana wolsztyńskiego – księdza Sławomira Majchrzaka, z jego homilią poświęconą znaczeniu Eucharystii w życiu każdego wierzącego. Tę część, w której uczestniczyła grupa dzieci z Eucharystycznego Ruchu Młodych, który jest kontynuatorem dawnej Krucjaty,  zakończono nabożeństwem  eucharystycznym, wzbogaconym montażem słowno – muzycznym według scenariusza Barbary  Bajon i Włodzimierza Chrzanowskiego – członków Stowarzyszenia.

Pani dr Elżbieta Wojcieszyk w trakcie swojego wykładu „Duszpasterstwo młodzieży w Archidiecezji Poznańskiej 1945 - 1989 , ze szczególnym uwzględnieniem byłego dekanatu zbąszyńskiego i obecnego wolsztyńskiego”
Pani dr Elżbieta Wojcieszyk w trakcie swojego wykładu „Duszpasterstwo młodzieży w Archidiecezji Poznańskiej 1945 – 1989 , ze szczególnym uwzględnieniem byłego dekanatu zbąszyńskiego i obecnego wolsztyńskiego”

W drugiej części, mającej już charakter czysto konferencyjny, uczestnicy w tym także grupa młodzieży gimnazjalnej ze swymi katechetami, wysłuchali  interesującego wykładu dr Elżbiety Wojcieszyk z Poznania pt. „Duszpasterstwo młodzieży w Archidiecezji Poznańskiej w l. 1945 – 1989 , ze szczególnym uwzględnieniem byłego dekanatu zbąszyńskiego i obecnego wolsztyńskiego”, w którym ukazała wagę działania licznych w Archidiecezji w tamtym czasie grup gromadzących młodzież katolicką, w tym wyróżniającą się wyraźnie aktywność „Krucjaty Eucharystycznej” aż do czasu zakazania jej działalności.

Historię przejścia od „Krucjaty Eucharystycznej” do dzisiejszego „Eucharystycznego Ruchu Młodych”, przedstawiła s. Danuta Pusty – urszulanka, z Sekretariatu Archidiecezjalnego tego ruchu.

Wreszcie Natalia Kaczmarek – Prezes Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej, w swym wystąpieniu w formie prezentacji multimedialnej,  podjęła kwestię  podobieństwa i różnic między dawnym KSMM i KSMŻ a obecnym KSM- em.

Części konferencyjnej wolsztyńskiego spotkania, które odbywało się w salach tamtejszego Muzeum Regionalnego, towarzyszyła wystawa dawnych fotografii, obrazująca historię parafialnej „Krucjaty Eucharystycznej”.

Spotkanie zakończyła wspólna agapa w pięknym ogrodzie muzeum.

 

Zdjęcie na górze. Grupa dziewcząt z Eucharystycznego Ruchu Młodych. Żółte chusty to ich znak rozpoznawczy

(wch)/(kw)

 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#christiana #ksiądz #lerch #Poznań #teodor #Wolsztyn
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej