Wolsztyn: “Gaude Mater Polonia”

2019/06/5
61559195-380097112609573-1108006948533436416-n-690x500.jpg

Takie było hasło, które towarzyszyło I Pielgrzymce Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski, jaka odbyła się w dniach  02 – 10 czerwca 1979 roku. Papież odwiedził wówczas Warszawę, Gniezno, Częstochowę, Kraków, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Oświęcim, Nowy Targ, Mogiłę i Nowa Hutę. Dziś, gdy mija czterdzieści lat od tamtego, bardzo ważnego wydarzenia w najnowszej historii Kościoła i Polski, widzimy jakie ogromne znaczenie miała ta pielgrzymka dla dalszych losów naszego kraju; głównie dla odzyskania wolności, zapoczątkowanej zrywem Solidarności i później wydarzeniami roku 1989 i następnych lat.

Wypowiedziane na Placu Zwycięstwa w pierwszym dniu papieskiej  pielgrzymki pamiętne słowa modlitwy do Ducha Świętego, aby zstąpił i odnowił oblicze Ziemi, tej Ziemi, odebraliśmy jednoznacznie.  To był ten impuls, dzięki któremu, jako Naród, poczuliśmy  swoją godność i dumę narodową.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, ks. abp Stanisław Gądecki, odnosząc się do wspomnianej pielgrzymki stwierdził, że „była ona początkiem zmian społecznych” a Prymas Wojciech Polak, że „była wołaniem o Ducha Wolności…”

Wolsztyński Oddział „Civitas Christiana”, dla upamiętnienia tamtej pielgrzymki, przygotował w swoim lokalu skromną fotogalerię, głównie czarno – białych zdjęć z tamtego okresu, autorstwa ówczesnego fotoreportera „Słowa Powszechnego” – Ryszarda Rzepeckiego. Jest też na niej skan zdjęcia z książki pt. „Pielgrzymka do Ojczyzny”, jednej z całej serii poświęconej pielgrzymkom Papieża z rodu Polaków, wydawanej sukcesywnie prze Instytut Wydawniczy PAX.

Więcej materiałów fotograficznych: http://civitaschristiana-poznan.pl/gaude-mater-polonia/

Włodzimierz Chrzanowski

Szczesny Szymon

Szymon Szczęsny

Historyk, ekonomista, podróżnik. Członek Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Civitas Christiana Wolsztyn #pielgrzymka #Św. Jan Paweł II #wystawa
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej