Wrocław: zachować pamięć o niemieckich obozach koncentracyjnych.

2018/11/27
sztafeta-pokolen2.jpg

W dniu 22 listopada w siedzibie wrocławskiego Oddziału „Civitas Christiana” przy ul. Kuźniczej odbyło się spotkanie z paniami Elżbietą Rybarską i Urszulą Kowalską z Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych. Dzień ten dla ofiar obozu jest o tyle symboliczny, że to 22 listopada 78 lat temu w obozie Auschwitz dokonano pierwszej masowej egzekucji na 40 Polakach, co zostało wspomniane na początku spotkania. 

Obie prelegentki przedstawiły działalność swego Stowarzyszenia, którego aktywność można zawrzeć w dwu wymiarach. Po pierwsze pomaga ono w poszukiwaniach przodków Polaków, którzy byli ofiarami niemieckich obozów koncentracyjnych, po drugie stara się zachowywać i kultywować pamięć o zbrodniach niemieckich niosąc swój wkład w pamięć historyczną narodu.

Większość spotkania poświęciły obozom znajdującym się na terenach dzisiejszej Austrii i Niemiec.

Panie Rybarska i Kowalska pokrótce przedstawiły losy swoich rodzin, a właściwie swoje własne poszukiwania wiadomości o przodkach, wskazując na problemy z jakimi stykały się w korespondencji z organami niemieckimi. W ich opinii zarówno władze niemieckie jak i austriackie wszelkimi środkami dążą do zatarcia swych zbrodni. Zwróciły uwagę słuchaczy, iż udział w ludobójstwie mają zarówno nazistowskie służby obozowe jak i zwykli mieszkańcy kraju, którzy po pierwsze bez skrupułów korzystali z pracy więźniów, jak też i niekiedy brali czynny udział w ich mordowaniu.

Symbolem odżegnywania się od zbrodni jest sytuacja, w której większość obozów na terenie Austrii jest zniszczona a miejsca po ich istnieniu obecnie są prywatnymi terenami, w tym osiedlami mieszkalnymi. Mówczynie zwróciły również uwagę na przypadki fałszowania lub niszczenia przez Niemców dokumentacji obozowej.

W wypowiedziach naszych gości pobrzmiewały również zarzuty, iż władze polskie nie dokładają należytej aktywności by pomóc zachować te miejsca oraz upamiętnić śmierć Polaków poprzez tablice czy pomniki.

Pozytywnymi elementami promocji pamięci historycznej o polskich ofiarach niemieckich obozów koncentracyjnych są konkursy, spotkania i wyjazdy młodzieży pokazujące, że ta ostatnia chce pamiętać o historii ojczystej także w jej tragicznych wymiarach.

Prelegentki zachęciły słuchaczy by po pierwsze promować wiedzę o polskiej martyrologii czasów wojny oraz zbierać świadectwa nielicznych żyjących świadków tamtego czasu, póki to jeszcze jest możliwe.

Piotr Sutowicz

/md

 

Kowalczyk Marta v2

Marta Kowalczyk

Filolog. Członek Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Auschwitz #obóz #obóz koncentracyjny #Oświęcim #więźniowie
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej