Wspólnotowy opłatek “Civitas Christiana” we Włocławku

2016/12/28
dscn6265.jpg

Spotkanie wigilijne Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana” we Włocławku odbyło się 17 grudnia w pięknie udekorowanej siedzibie organizacji.

 

Święta Bożego Narodzenia, ale także okres przedświąteczny to każdego roku czas oczekiwania na miłosierdzie, wzajemne zrozumienie i zwyczajna bliskość z drugim człowiekiem. Właśnie temu służą spotkania przy wigilijnym stole. Taką wieloletnią tradycję organizowania agapy ma  Włocławski Oddział „Civitas Christiana”, a celem tych spotkań jest otwarcie oczu – nie jestem sam w Kościele! Obok mnie są inni. To  piękna miłość, którą Duch Święty rozlewa w naszych sercach.

„Gdyby każda noc w naszym życiu mogła być jak noc Bożego Narodzenia, rozjaśniona światłem wewnętrznym…”
Brat Roger

Wigilijnemu spotkaniu towarzyszyły serdeczne życzenia na czas Bożego Narodzenia, abyśmy mogli w ten najpiękniejszy wieczór, razem w skupieniu i pokoju, przeżyć Tajemnicę Narodzenia Pańskiego. Przewodnicząca  Oddziału Cecylia Pejas powitała serdecznie  naszego byłego asystenta kościelnego o. Hieronima Tarłowskiego, który przyjechał na zaproszenie naszego Oddziału, by z nami uczestniczyć w opłatku wigilijnym. Ojciec Hieronim obecnie jest powołany i przeniesiony do Klasztoru i Parafii o. franciszkanów Reformatów Św. Antoniego Padewskiego w Warszawie. Pełni również funkcję asystenta Świeckiego Zakonu Franciszkańskiego.

W zastępstwie naszego asystenta kościelnego obecny był  ks. Szymon Lewandowski – wikariusz Bazyliki Katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włocławku. Swoją obecnością zaszczycił nas również Dyrektor Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana” w Toruniu Piotr Hoffmann. Zgodnie z tradycją, na stole wigilijnym pojawił się opłatek i odczytana została przez Józefa Kotrysiaka Ewangelia wg św. Łukasza – „Dzisiaj  narodził się nam Zbawiciel…” i przyszedł czas na dzielenie się opłatkiem, składanie świątecznych życzeń. O. Hieronim, jak każdego roku, skierował do nas swoje życzenia, byśmy jako chrześcijanie pragnęli ten czas przeżyć z Bogiem i pod Jego opieką.

Przed nami nowy rok duszpasterski. Zgodnie z programem duszpasterskim Kościoła w Polsce przebiegał on będzie pod hasłem „Idźcie i głoście”. Są to słowa samego Pana Jezusa wypowiedziane do Apostołów, których posyłał do całego świata ze światłem swojej Ewangelii i z mocą swoich sakramentów. A z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, niech stanie się dla nas refleksją nad misyjnym zadaniem każdego członka i sympatyka „Civitas Christiana”.

Mottem naszych wzajemnych życzeń były słowa: “Boże Narodzenie to czas miłości, radości i pojednania” To świadectwo naszych  głębokich ludzkich pragnień oraz potrzeby bycia z Bogiem i z drugim człowiekiem. W atmosferze radości z Narodzenia Bożej Dzieciny, pokoju i serdeczności, przy zapalonych świecach na adwentowym wieńcu, wspólnie śpiewaliśmy najpiękniejsze kolędy.

Swoje 50-lecie wstąpienia do zakonu obchodziła również zaproszona na spotkanie s. Agnieszka Jabłonowska ze Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi we Włocławku. Życzyliśmy czcigodnej jubilatce potrzebnych łask Bożych i hojnego błogosławieństwa oraz by nowo narodzone Dzieciątko Jezus niesie zdrowie i radość, i dobrą nowinę na każdy dzień.

Na stole wigilijnym zastawione tradycyjnie potrawy zachęcały nas do wymiany poglądów o minionym czasie i nadziejach związanych z Nowym Rokiem 2017, by w nas nie zgasła wiara w Bożą opatrzność i nadzieja na lepsze jutro. Życzenia skierował także dyrektor Oddziału Okręgowego w Toruniu Piotr Hoffmann mówiąc, abyśmy te święta spędzili w ciepłej rodzinnej atmosferze, w zgodzie ze światem i z samymi sobą, bo pod dachem tkliwej kolędy Bóg rodzi się w człowieku. Podziękował za dotychczasową owocną pracę naszej wspólnoty. Przełamanie się opłatkiem było osobistym duchowym przeżyciem podczas wspólnej wigilijnej kolacji.

tekst/fot. Ewa Opalińska

mk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Civitas Christiana Włocławek
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej